Симеон  Дянков се е свързал с прокуратурата преди да бъде обявен за общодържавно издирване

Търси се

Симеон Дянков се е свързал с прокуратурата преди да бъде обявен за общодържавно издирване

Двамата с министри устно инструктирали Изпълнителния съвет на Агенцията за приватизация да заобиколи закона

Бившият вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков се е свързал с прокуратурата във връзка със сделката от 2011 година за продажба на държавните акции в EVN. Дянков е привлечен като обвиняем за извършено престъпление по служба.

Той самият се свърза със Софийска градска прокуратура и късно снощи с мен се свърза негов защитник. Имаме контакт със Симеон Дянков, очакваме в рамките на днешния ден да се уточни денят, в който ще се яви в Следствения отдел, посочи прокурор Румяна Арнаудова в интервю за „Нова телевизия“.

Дянков трябва да бъде разпитан във връзка с разследването срещу Трайчо Трайков за продажба на занижени цени на държавния пакет акции в EVN.

Студия Трансмедия вече информира , че: Трайчо Трайков допълни карето от енергийни министри, обвинени в безстопанственост

Проверката е установила, че парите, постъпили от продажбата на държавния пакет акции, вместо в Сребърния фонд са отишли в специално създадената Държавна консолидационна компания. Така, според прокуратурата, са били ощетени българските пенсионери, а постъпленията са отишли директно в бюджета. Създаването на тази компания е станало по предложение на Трайков и Дянков с решение на Министерския съвет и ако се наложи, прокуратурата ще разпита министри от тогавашния кабинет, за да се изясни как е било взето това решение.

Повдигнатото обвинение срещу Трайчо Трайков е за нанесена щета в размер на 20 милиона лева.

Засега не се очакват обвинения към представители на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, тъй като според прокуратурата има писмени и устни данни, че Симеон Дянков и Трайчо Трайков лично са инструктирали представители на Агенцията. Отделен остава въпросът доколко служебни лица следва да се поддават на нерегламентирани инструкции от висшестоящи.

Няма лов на вещици и специално избран момент, прокуратурата действа в момента, когато е събрала достатъчно доказателства, а в случая това е станало на 23-ти декември, когато Трайчо Трайков е получил призовката, смята говорителят на главния прокурор.

Според Румяна Арнаудова:

След проведената процедура за избор на инвестиционен посредник за продажба на 33%  държавни акции на 19. 07. 2011 г. е бил сключен договор между Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол с Булброкърс ЕАД, като по силата на този договор, Агенцията и възложила подготовката на приватизационната сделка, като в т. 4  е записано, че Булброкърс следва да изготви анализ на стойността на предложените акции. По силата на законови разпоредби и по силата на наредба за анализ на правното състояние и приватизационните оценки, тези оценки се възлагат на независими оценители. АПСПК, сключвайки договор с инвестиционния посредник, на практика заобикалят закона и не възлагат на независими оценители остойностяването на една акция, а на инвестиционния посредник.Чрез съответна борсова експертиза разследването е установило, че оценката, която е направена от Булброкърс е използвала некоректно показатели, които не са валидни за държави от ЕС. 

На 06. 12. 2011 г. Изпълнителният съвет на Агенцията е одобрил, представения от Булброкърс анализ за определяне на тази стойност.

Според нормативната рамка Изпълнителният съвет  на АПСПК се състои от трима членове – изпълнителен директор и двама заместник изпълнителни директори, които се назначават и се освобождават от Министерския съвет. Открит остава въпросът защо прокуратурата не разследва обстоятелството, че Изпълнителният съвет е надвишил правата си, тъй като:

Надзорният съвет  на Агенцията се състои от 7 членове, които се избират и освобождават от Народното събрание. Той контролира дейността на агенцията; одобрява приватизационните сделки, чиято стойност е над 500 хил. лв. Според изнесеното от Трайчо Трайков сделката е била за сто милиона лева и би следвало да е одобрена от НС.

Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова добави още:

Вършим си работата, събираме доказателства и ако има достатъчно такива, които налагат ангажиране на наказателна отговорност, на което и да е лице, няма да се поколебаем да си свършим работата и да повдигнем съответните обвинения, и да предадем лицата на съд. Мониторингов доклад има всяка година, на всеки шест месеца. Преди това имаше доклад от европейските прокурори… Прокуратурата работи по силата на доказателствата и се съобразява с тях.

Работата по случая продължава, а кръгът на обвиняемите остава отворен.

От своя страна Трайков каза пред бТВ: Обвинението срещу мен е пълна глупост

Категории Акцент, Компании, ОбществоЕтикети , , , ,

Автор: Редакция "Трансмедия"

Bio

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *