Физиците се шегуват

Академишки

Физиците се шегуват

Как ректорът филолог на Пловдивския университет стана член на Факултетния съвет на Физическия факултет. Проф. Запрян Козлуджов управлява чрез състрадание и страх

Дали камъкът ще удари стомната, или стомната ще се удари о камъка, резултатът ще е един и същ. Стомната ще се счупи.

Така завърши първото действие от драмата във Физическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, за която Студия Трансмедия отвори дума миналата седмица в публикацията Невидимите фактори в Пловдивския университет.

Неудобният за ръководството доц. Георги Дянков е бил привикан при ректора на университета проф. Запрян Козлуджов и принуден да напусне работното си място „по взаимно съгласие“. Алтернативата – дисциплинарно уволнение.

Като специалист по литературна теория, проф. Козлуджов няма как да не е запознат с тезата на Аристотел за катарзиса. Според античния философ, катарзисът – пречистването в душата на древните гърци – се случвал по силата на „състрадание и страх“. Тази рецепта е предприел ректорът при прочистването на инакомислещите преподаватели във Физическия факултет. Техните по-кротки колеги ги състрадават, заради гоненията и се страхуват да не станат обект на подобна манипулация.

Все пак преди да прогонят доц. Дянков от университета, ректорът и неговата заместничка проф. Невена Милева, са се погрижили да си осигурят тила. Свиканото на 09. 11. 2015 г. Общо събрание на факултета, най-после избира декан на физиците. Тъй като от 01. 03. 2014 г. доц. Желязка Райкова е временно изпълняващ длъжността декан на Физическия факултет. Ала Законът за висшето образование не позволява тази временност да продължи повече от три месеца, а не година и половина, па и малко отгоре.

При телефонен разговор с ректора Козлуджов го попитах, защо прегазва закона. Той ми отговори, че няма нарушение, според становището на неговите юристи. После побързаха да свикат Общо събрание на Физическия факултет. И там  физиците, като на шега, избраха доц. Райкова за декан…

Шеговитата атмосфера се допълни от обстоятелството, че въпросното Общо събрание беше незаконносъобразно и в противоречие с Правилника за дейността на ПУ „Паисий Хилендарски“. Не бяха спазени изискванията на чл. 41. ал. 3. Не бе изпратена писмена покана до членовете на Общото събрание и не беше спазен задължителният най-малко 10 дневен срок между получаването на известието за Общо събрание и провеждането на заседанието му.

Но майтапите не свършиха дотук. Нелегитимното Общо събрание избра за член на Факултетния съвет на Физическия факултет филологът ректор проф. Запрян Козлуджов.

Не вярвам в българско висше учебно заведение да има такъв факултет, който да е удостоен с високата чест негов заместник декан да е едновременно и заместник ректор на ВУЗ-а, както стои въпросът в ПУ с професор Невена Милева, а на всичкото отгоре ректорът хуманитар да заседава във факултетен съвет с физици.

Парадоксът не е на ядрения физик Енрико Ферми, един от създателите на атомната бомба. Академичният взрив извира от Закона за висшето образование, който изисква всеки факултетен съвет да има 25 члена.

Откъде да ги намерят, обаче във Физическия факултет на ПУ, след като ръководството на университета в лицето на ректор и зам. ректор целенасочено се стреми да затрие нарочения факултет, за да може да го преструктурира и да го слее с Техническия колеж в Смолян – филиал на университета? С други думи да разрушим къща, че да построим колиба.

Ректорското ръководство на ПУ „Паисий Хилендарски“ всячески саботира развитието на Физическия факултет. Могат да се посочат редица нарушения, както при кадровата политика, така и при академичното израстване на преподавателите във факултета. С финансовите моркови и тояги при реализацията на проекти по Програма „Развитие на научните знания“ се култивира личен състав, готов безропотно, чрез състрадание и страх да приеме волунтаристичните действия на проф. Козлуджов и проф. Милева.

Тази кадрова и академична политика дава видими резултати. Съгласно закона, Факултетът трябва да има 40-членен академичен състав на основен трудов договор, от който хабилитираните лица четат за всяка специалност не по-малко от 70 на сто от лекционните курсове.  Въпросният академичен състав намаля още повече след „взаимното съгласие за напускане“ на доц. Георги Дянков.

Физическият факултет на ПУ вече просто не отговоря на това условие. И едва ли ще може да получи академична акредитация в днешния си вид при следващата процедура. Напразни ще останат усилията на предишното му ръководство да привлече бизнеса, да обучава студенти в специалности пряко полезни за промишлеността в района.

Отговорността може да се потърси във временното доскоро ръководство на факултета и спънките от страна на Ректората.

Екип преподаватели, съставен от последния законно избран декан на факултета проф. Тинко Ефтимов, низвергнатия доц. Георги Дянков, доц. Тодорка Димитрова и гл. ас. Валери Сербезов – за  другите трима основателно можем да се опасяваме, че също ще бъдат подложени на натиск – е  изготвил анализ за състоянието на факултета, който ще направим достояние на нашите читатели съвсем скоро.

Анализът разкрива рязък спад в академичните показатели на факултета, откакто ръководството му е завзето от „невидимите фактори“. Студия Трансмедия ще го изпрати за коментар както в МОН, така и в Комисията по образование и наука в Народното събрание.

Очакваме също така и резултатите от проверката, която Министерството на икономиката трябва направи, по повод сигнала на доц. Георги Дянков за извършени нарушения при финансиране в размер на 900 000 лева по  процедура за "Развитие на приложните изследвания в изследователски организации в България“.

Сигнал за безобразията в проект, който доц. Дянков печели за Физическия факултет на „Паисий Хилендарски“ „О, неразумни юроде…“

Сигнал, който отключва разправата с доцента, довела до принуждаването му да подаде молба за напускане по „взаимно съгласие“.

Засега толкова…

Или пък да завършим литературно, по специалността на ректора, проф. Запрян Козлуджов. С финала на „Немили недраги“:

„Бедни, бедни Македонски!(доц. Дянков)Защо не умря при Гредетин?… „

 

Категории Общество

Автор: Кин Стоянов

Кин Стоянов е журналист, писател и общественик, звършил специалност Философия в СУ "Св. Климент Охридски".. До 1992 г. се занимава основно с журналистика. Автор на книгите: „Камъчета за късмет“,„Ориентиране в обстановката“,„Гражданинът щастливец“ и други.През 1995-97 г. е главен редактор на издателство „Отечество“ и съюзен секретар на Съюза на българските фондации и сдружения. От края на1992 г. до 1995 г., както и от 1997 г.до 2005 г. е изпълнителен директор на Националния дарителски фонд„13 века България“. Дълги години работи като журналист.Сътрудник на в. „Стършел“;редактор в сп. „Смяна“; заместник-главен редактор на сп. „Български журналист“ и заместник-главен редактор на в. „Демокрация“.Основател и главен редактор на в. „Щастливец“, който списва заедно с покойния си баща Радой Ралин и Борис Димовски. Работил е в Българското национално радио в тандем с колегата си Емил Янев.

7 коментара към “Физиците се шегуват”

  1. Чудесно,причините са в многомандатността на Ректора и заместниците им,з мандата заместник ректор и два мандата ректор-корубция,делене на наши и врагове,само те ли са най-кадърни ръководители и управници на държавните пари,тоталитаризъм и гоподство,отново сме в социализъм във Вуз

  2. Срамота е, че активните хора, които работят за науката и образованието, които търсят възможности за реализация по всички направления, накрая плащат цената за завистта и комплексите на дребни управници.

  3. Г-н Стоянов, вие май сте повече в ролята на адвокат на д. Дянков, а не на човек, търсещ истината. Говорили сте с някои от те "морковите" – те са над 40-на? 🙂

  4. Г-н Морков, не мога да бъда адвокат. Нямам юридическо образование. Готов съм в търсене на истината, да Ви дам възможност да разкажете за Студия Трансмедия Вашата истина. Нали си спомняте Волтер:"Не съм съгласен с това, което казваш, но докато съм жив ще защитавам правото ти да го казваш". Така че, ако изпитвате дискомфорт да излезете с името си, все пак изпратете мнението си. Поемам ангажимент да го публикуваме.

  5. "по взаимно съгласие" за съжаление е често прилагана практика – успешна стратегия за изнудване. Ясно е, че когато става дума за 6-цифрени суми, няма как да се мине без изкупителна жертва. И това най-често са кадърните хора, които просто искат да бъдат оставени да си вършат работата както трябва. Докога алчните и некадърните ще се "шегуват"?

  6. Нищо необичайно. Запрян, както и аз сме възпитаници на Физическия факултет, защото навремето бяха набутали БФ и СФ в него. И деканът ни беше естествено физик. Беше странно, но видно е имало защо. Спомням си даже, че полагахме с него някакъв езиковедски изпит в кабинет с табела "Физика на твърдото тяло". Нашите състудентки го тълкуваха съвсем превратно и имаха претенции към нас по темата. Всичко това в рамките на шегата естествено. И аз да се пошегувам като човек получил първото си филологическо образование във Физическия факултет на ПУ:-)

  7. Извинявам се за досадното тиражиране на коментара ми. Без да искам щракнах няколко пъти бутона на мишката и сега не мога да изтрия излишните копия. Филолог! Какво да ме правите:-)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *