Политически акценти при връчването на Оскарите

Политически акценти при връчването на Оскарите

Триумф за Южна Корея, сред наградените актьори Хоакин Финикс, Рене Зелуегър, Брат Пит

 

Голямата изненада на тазгодишните носители на наградата Оскар се оказа „Паразит“, особено защото получи наградата за най-добър филм и най-добра режисура на Бонг Джун Хо. Това е истински триумф, защото никога досега чуждестранен филм не е печелил в тази категория и като се има предвид, че се състезава в 6 категории с изключителни имена в историята на киното. След обявяването на победата в най-важната категория, създателите му излязоха на сцената със зяпнали от почуда уста.

Създателите на „Паразит“ събраха четири Оскара, включително за най-добър филм, режисьор и сценарий.

„Бях се отпуснал, че вечерта за мен е приключила след Оскара за най-добър международен филм“, каза видимо развълнуваният Хо, след като получи статуетката за най-добър режисьор. След това той отдаде почит на присъстващите големи имена като Мартин Скорезе и Куентин Тарантино. Хо донесе на Южна Корея и награда на академията за най-добър оригинален сценарий.

Очаквано, Хоакин Финикс взе Оскара за главна мъжка роля.

„Спрете, спрете… не мисля, че съм нещо повече от всички в тази зала“, каза Финикс на аплодиращите го. „Това изкуство ни дава възможност да използваме гласа си за онези, които нямат глас“, продължи той. В речта си той акцентира на борбата за  ЛГБТ общността или за животните.

„Ние се борим за права срещу вярата за това, че един вид може да доминира над всичко. Мисля, че се откъснахме от естествения свят, станахме егоцентрици, мислим се за центъра на вселената, изсмукваме ресурсите на света. Плашим се от етичната промяна, а когато използваме любовта като движеща сила, можем да измислим системи за промяна на околната среда“, каза Финикс в речта си.

След това Финикс говори и за себе си: „Бил съм лошо момче, себичен, неблагодарен, много трудно се работи с мен, но ми дадохте втори шанс. Но се вижда, че сме силни, когато си помагаме, а не когато се обвиняваме за минали грешки. Това е и най-доброто, което може да направи и човечеството.“

За Брад Пит това не е първият Оскар – той вече получи наградата през 2014 г. като продуцент на „12 години в робство“, но за пръв път академията отличи актьорската му игра за поддържаща роля в „Имало едно време в Холивуд“, където си партнира с Леонардо ди Каприо под режисурата на Куентин Тарантино.

„Поразен съм“, каза Пит в благодарственото си слово. „Не съм от хората, които гледат към миналото, но това ме накара да се замисля. Мисля си за приятелите, които ме караха да гледаме от колата „Буч Касиди и Сандънс Кид“ и за всички прекрасни хора, които срещнах по целия път.“

Статуетката е не само за изпълнението, което критиците смятат за наистина най-доброто в кариерата му, но и идва след тригодишно прекъсване в творчеството му, продължителен период на лоша репутация и разводи с Анджелина Джоли и Дженифър Анистън, припомня „Ройтерс“.

Брад Пит вкара и остър политически момент с изказванията си пред камерите в залата за журналистите. Речта ни за наградата трябва да е само 45 секунди и все пак това са 45 секунди повече от това, което Сенатът чу от бившия президентски съветник по националната сигурност Джон Болтън, каза той. След което Пит настоя, че гледа съвсем сериозно на случващото се със САЩ и начина, по който без изслушване на свидетели бе оправдан президентът Доналд Тръмп.

Политическа битка за документален Оскар бе филм на Барак и Мишел Обама, който поляризира мненията в САЩ.

 

„Американска фабрика“ показва нагледно културните и работни различия между Китай и Щатите. Битката в тази категория се очертава и като политическа, тъй като „Американска фабрика“ е продуциран от компанията на американския президент Барак Обама и неговата съпруга Мишел за „Нетфликс“.

„Американска фабрика“ е заснет от Джулия Рейхърт и Стивън Богнар. Историята проследява отварянето на нова китайска фабрика „Фуяо“ в Дейтън, Охайо на мястото на „Дженеръл моторс“. Заводът произвежда стъкла за автомобилната индустрия.

Филмът изкарва наяве културните различия между китайския мениджмънт на фабриката и американските й служители. От лентата става ясно, че шефовете не са доволни от работата на американците, които са описвани като „мързеливи“ и с „дебели пръсти, които им пречат да работят бързо“.

Навръх 53-ия си рожден ден Лора Дърн получи Оскар за най-добра поддържаща женска роля в „Брачна история“.

Основните победители на 92-те награди:

Най-добър филм – „Паразит“

Най-добър актьор – Хоакин Финикс („Жокера“)

Най-добра актриса – Рене Зелуегър („Джуди“)

Най-добър режисьор – Бонг Джун Хо („Паразит“)

Най-добрър актьор в поддържаща роля – Брад Пит („Имало едно време в Холивуд“)

Най-добра актриса в поддържаща роля – Лора Дърн („Брачна история“)

Най-добър оригинален сценарий – „Паразит“

Най-добър адаптиран сценарий – „Джоджо Заека“

Сцената на „Оскар”-ите бе завладяна от магическото изпълнение на песента Into the Unknown от анимационната лента „Замръзналото кралство 2” на различни езици, сред които испански, полски, датски, руски, норвежки, английски.

Даян Кийтън и Киану Рийвс връчиха наградата за най-добър оригинален сценарий на Бонг Джуун-хоу за корейската продукция „Паразит”.

 

 

Статуетката за най-добри костюми отиде при Жаклин Дюран и „Малки жени”.

 

Наградата за най-добър късометражен документален филм спечелиха Карол Дисинджър и Елена Андрейчева за „Да се учиш да караш скейтборд във военна зона (ако си момиче)”.

„Работя в Афганистан от 2005 г. Това е едно любовно писмо към жените, които не се отказват, и продължават да преподават в училищата. Те са в сърцето на моя филм”, сподели Карол Дисинджър.

 

 

Категории Uncategorized, Акцент-2, ПланетаЕтикети ,

Автор: Редакция "Трансмедия"

Bio