Делото, заведено от Държавния резервен фонд на Оман срещу българската държава заради фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ), приключи окончателно, съобщиха от финансовото министерство.
Чуждестранният фонд, който бе акционер в банката, претендираше за обезщетение заради отказа на българските власти да се опитат да я спасят. Още през пролетта оманците се отказаха от иска си. Сега Арбитражният съд във Вашингтон е отхвърлил окончателно претенциите им е е наредил на България да се заплатят съдебни разноски.
Оманската страна претендираше за обезщетение от 80 млн. евро. Искът бе заведен в края на 2015 г., т.е. повече от година след фалита на КТБ, която затвори врати през лятото на 2014 г. Оманският фонд притежаваше 30% от акциите на КТБ.
В иска бе посочено, че България е нарушила договора за взаимно насърчаване на инвестициите между двете страни. Още през октомври 2014 г. консорциум от инвеститори, сред които бе и Оманският фонд, направи предложение за спасяване на банката. Месец по-късно Българска народна банка отне лиценза на КТБ и така не остави никакви шансове тя да бъде спасена.
По делото българската страна е представила две писмени защити, съобщава финансовото министерство, както и експертни становища и други доказателства. Според съобщението им от миналата година отказът на оманската страна означава, че не може да бъде заведено друго дело по същия казус, пред който и да е арбитраж. От самото начало на делото българската страна настоява, че претенциите на Оман са неоснователни. През октомври 2015 г. Финансовият министър Владислав Горанов заяви, че страната ни има опит в подобни дела, наела е адвокати и не се притеснява.
Не сме притеснени от този иск, смятаме го за неоснователен – акционер на банка в несъстоятелност да има претенции към държавата заради това, че лошо е управлявано съотвеното дружество и се е стигнало до несъстоятелност, каза тогава Горанов.