Корнелия Нинова определи като недопустима намесата на Турция във вътрешните работи на България. Брифингът в централата на БСП бе по повод намесата на Турция в закона за вероизповеданията.
В тази връзка тя е свикала извънреден съвет на изпълнителното бюро, на който е обсъден приетият закон и изявлението на външния министър на Турция Мевлют Чавушоглу.
Лидерът на опозицията изтъкна, че партията й поставя четири искания.
Като първо тя посочи – Борисов да дава отговори кой е въздействал върху правителството за намесата от Турция.
От БСП настояват обединените патриоти да напуснат парламента, защото в противен случай ще означава, че и те провеждат подобна политика.
Следващото искане на Нинова е главният прокурор Сотир Цацаров да започне разследване по случая.
Лидерът на БСП подчерта и че се обръщат към президента Румен Радев да наложи вето на закона и да свика Консултативния съвет по национална сигурност.
Нинова припомни и че именно от БСП първи са алармирали за сделката между ГЕРБ и ДПС по Закона за вероизповеданията.
По думите й с приемането на този закон е подменена и волята на консултативния съвет, което от своя страна означава и заплаха за националната сигурност.
Припомняме, промените в Закона за вероизповеданията с искането за опрощаване на дълговете на вероизповеданията засягаше предимно Главното мюфтийство, чиито дългове бяха над 8 млн. лева, а останалите вероизповедания нямаха просрочени задължения.
След обществено недоволство депутатите приеха, че дълговете няма да се опрощават, а ще се отлагат.
„Приетите промени за отсрочка е правилното решение и едва ли е необходимо да има натиск от Турция за да се стигне до подобно решение. Подобно решение е за всички стопански субекти“, каза Стоянова. „Наложи се да предвидим такава процедура за вероизповеданията“, допълни депутатът от ГЕРБ.
В деня, когато бяха приети окончателните промени в Закона за вероизповеданията, с които се приема, че вероизповеданията могат да получават дарения от чужбина и българската държава ще отложи погасяването на задълженията, които има Главното мюфтийство, стана ясно, че е имало намеса от Турция.
От Анкара искали да бъдат опростени дълговете на Мюфтийството, които са около 8 млн. лева. Запознати уверяваха, че от наеми на имоти Мюфтийството получава около 30 млн. лева годишно.
Информацията за намеса в българската вътрешна политика стана повод външният министър Екатерина Захариева да привика посланика на Турция в България Н. Пр. Хасан Улусой.
Междувременно стана ясно, че от партия ДОСТ са започнали „Национална подписка с искане за законово признаване от страна на българската държава на статут на национално малцинство“. Това стана причина за проверка, поискана от главния прокурор Сотир Цацаров дали подписката съответства на Конституцията.