Около трагичната смърт на саудитския журналист Джамал Хашоги има един технически аспект, който като компютърен гик не мога да пренебрегна. Става дума за някои „неопровержими доказателства за убийството“, за които турските власти заговориха в първите дни на разследването.
За да може адекватно да се оцени информацията за „неопровержимите доказателства“, освен редица технически подробности, които ще обсъдим по-долу, ще трябва и минимална хронология на събитията.
На 2 октомври в 13 ч. и 14 мин. Джамал Хашоги влиза в сградата на консулството на Саудитска Арабия в Истанбул, за да получи документите, необходими му за сключването на нов брак.
В 17:33 годеницата на Хашоги – Хатиче Ченгиз, която чака Джамал пред входа на сградата, се обръща към сътрудници на консулството, разтревожена, че годеникът й до това време не е излязъл. Отговорили й, че годеникът й не е в сградата и по-скоро са се разминали.
Хатиче Ченгиз веднага набира номера на съветника на президента на Турция, към когото Хашоги и препоръчва да се обърне в случай на непредвидени обстоятелства. Очевидно съветникът сам информира полицията, която започва разследване.
Още преди да бъде извършен обискът в зданието на консулството и в резиденцията на консула на Саудитска Арабия, където са открити следи от ДНК на журналиста, а също и опити да се унищожат тези следи от сътрудници на дипломатическата мисия, турската полиция заявява, че притежава „неопровержими доказателства за убийството“. Става дума за някакъв аудиозапис, запечатал ужасни подробности – как Хашоги е пребиван, как му отрязват пръстите, как е разчленен. Ни повече, ни по-малко.
Казват, че копия на записа са взети от айфона на Хашоги, който оставя на годеницата си, преди да влезе в консулството, а също от системата на Apple iCloud. Западните медии се позовават на турския проправителствен вестник Daily Sabah, който пръв съобщава за айфона и „умния часовник“ Apple Watch, който прави съдбоносния запис. Daily Sabah излиза в електронна версия на руски, немски, английски и арабски.
Проверих: в руските издания няма нито дума нито за часовника, нито за айфона. В немската интерпретация се споменава анонимен служител на турските служби, който разказва за загадъчни записи. В английската версия източник на информация е турският вестник, който се позовава на агенция Reuters, която предава дословно следното: „Хашоги имаше черен Apple Watch, свързан с един от телефоните, когато влиза в сградата на консулството. Високопоставен служител на турското правителство и старши офицер от службите за сигурност съобщават, че две свързани помежду си устройства са в центъра на разследването за изчезването на Хашоги.“
Всъщност не е толкова важно кой пръв пуска „мюрето“ за айфона и „умния часовник“. Важно е обаче, че тази версия напълно сериозно се предлага на публиката като ключов източник за разобличаваща информация.
В същото време други доказателства, като ДНК на Хашоги, открито в консулството и в резиденцията на консула, а също и 15 сътрудници на саудитското разузнаване, които пристигат в Истанбул с частен самолет в навечерието на смъртта на журналиста, са представени като потвърдени чрез тайнствения звукозапис.
В какво по-точно се опитват да ни накарат да повярваме? Пълната версия, тиражирана сега в медиите по цял свят, изглежда така: Хашоги оставя своя айфон (заедно с още един мобилен телефон, предназначен евентуално за връзка със съветника на президента Ердоган) на годеницата си Хатиче Ченгиз, натиска бутона за аудиозапис на своя „черен часовник“ и влиза в сградата на консулството. Там го хващат, измъчват и убиват. През цялото това време „умният часовник“ записва звука.
В един момент убийците се досещат, че върви запис и се опитват да влязат в системата на часовника, като открият кода за достъп. Този неуспешен опит за хакерски взлом турските спецслужби идентифицират чрез звукозаписа. В крайна сметка престъпниците успяват да влязат в системата, като долепят пръста на мъртвия журналист като дигитален код. Изтриват записа, обаче предаването на данни от часовника към iCloud вече е станало.
За човек, запознат с техниката Apple, озвучената версия изглежда като жестока глупост.
Ще започна от края. В умните часовници Apple Watch няма дактилоскопична защита, затова е безсмислено поставянето на пръст. Научих за версията с пръста от разследването на кореспондента на Би Би Си по технологии Рори Селан-Джоунс, който на свой ред се позовава на прословутия Daily Sabah, след което, естествено, опровергава този абсурд. Интересно, но в самия Sabah не успяват да намеря нищо за „отваряне на кода с пръст“.
Всъщност всичко това няма значение.
Основното е, че Хашоги изобщо не може да изпрати аудиозапис нито на своя айфон, нито в облака (iCloud). И ето защо. Да започнем със самия факт на аудиозаписа. В стандартната операционна система на умните часовници Apple няма звукозаписващи приложения. Затова пък има програми за разработки на трета страна. Да предположим, че Хашоги е свързал нужното приложение и е пуснал записа преди злополучната си визита в родното консулство.
Да предаде аудиозапис от умния часовник директно към айфона може да направи чрез Bluetooth. За да се случи такова предаване, годеницата на журналиста би трябвало да стои непосредствено под прозореца на стаята, в която е измъчван и убит. Дори да предположим, че Хатиче Ченгиз може да се придвижва свободно около сградата със специален режим на охрана, тя не знае къде точно се намира Хашоги.
Остава единственият вариант – умният часовник на журналиста да е бил потопен направо в „облачната система“ iCloud, след това да се синхронизира оттам с айфона, който се е намирал в Хатиче Ченгиз, а после да попадне в ръцете на турските следователи.
В телевизионно интервю, което Хашоги дава малко преди смъртта си, може да се види, че на ръката си той носи „бял“ часовник от трето, предпоследно поколение умни часовници (черно на цвят, със стилен червен бутон).
Започвайки именно от това поколение умни часовници в Apple се появява самостоятелен модул за мобилна връзка, затова по принцип е възможно директно съобщение между часовници и облачна система (чрез интернет).
Уловката е в това, че в нито един модел на Apple Watch – нито от трето, нито от четвърто поколение – не съществува роуминг по прицип. Следователно Хашоги по никакъв начин не може да се е възползвал от услугите на своя американски мобилен оператор, за да е онлайн в Турция. За да получи достъп до интернет, е необходимо някакъв местен оператор за мобилна връзка.
Заключителните акорди – нито един от съществуващите модели Apple Watch от трето поколение – A1860, A1861, A1889, A1891, A1890, A1892 – не се поддържа от нито един турски оператор. Може да се убедите сами. Във всеки случай Apple Watch от последното четвърто поколение в Турция също не работи. С други думи, аудиозаписът, който уж се намира при турските следователи, не би могъл да е получен чрез умния часовник Apple Watch на загиналия журналист.
Откъде се взе тогава подобна версия? Могат да се предположат два варианта.
Първи вариант: турците са подслушвали саудитското консулство. Трудно е да си представя сфера, по-отдалечена от моите професионални интереси, но знанията, които имам в областта на информационните технологии, ме карат да се отнасям с голяма доза скептичност към възможността за такова подслушване. Напълно е възможно да се инсталират бръмбари, но те могат със съвременни технически средства да се открият за 15 минути.
Втори вариант: Хашоги тръгва към консулството, като предварително е общувал с турските спецслужби. В този случай и часовникът му би могъл да е „по-особен“, и други начини за транслация на звукозапис могат да бъдат предостатъчно.
В полза на тази възможност говори и още едно, вярно, косвено обстоятелство. Спомнете си сътрудниците на саудитското разузнаване, които кацат в Истанбул в навечерието на смъртта на журналиста. Така че турските специални служби ги „повеждат“ още по време на полета! При това без да изпускат нито един детайл – как минават паспортната проверка, как се разделят в два хотела недалеч от консулството, как купуват голям куфар (с който вероятно е отнесен Хашоги от консулството до резиденцията на консула, а след това – според версията на турската полиция – в предградието „Белградска гора“), как отиват до консулството с кола с дипломатически номера час преди появяването на журналиста (в 12:13), как после се преместват в черна лимузина и черен миниван Mercedes VITO до резиденцията на консула в 15:07 и как отлитат за родината с два частни самолета в 18:20 и 21:00 в деня на убийството.
Едно нещо не е ясно: ако турците са следили саудитските убийци от самото начало и изпращат Хашоги в консулството, снабдявайки го с подслушвателно устройство, защо не го спасяват?
Далеч съм от всякакви инсинуации, особено за такова дивашко, хладнокръвно убийство на журналист, затова допускам, че информацията за движенията на „саудитската делегация“ е получена постфактум, тоест след смъртта на журналиста и в резултат на съпоставяне на данни, получени от многобройните камери за видеонаблюдение.
Но си остава открит въпросът за видеозаписа – откъде се е взел, ако версията с Apple Watch и айфона не издържи? А може би никакъв запис не съществува? Откъде тогава се появяват ужасяващите подробности за убийството? Едва ли ще е от следите ДНК, получени с помощта на ултравиолетово облъчване из интериора на консулството.
Предлагам изводите за политическия контекст на този технологичен трилър читателите да си направят сами.
Сергей Голубицки, журналист
автор на проекта minoa.biz и vcollege.biz
„Новая газета“
Превод: Рени Нешкова