БАН издаде уникална книга за изкуството на българското Възраждане

БАН издаде уникална книга за изкуството на българското Възраждане

 

Институтът за изследване на изкуствата при БАН издаде книгата „Корпусът на стенописите от първата половина на ΧΙΧ век в България“. Уникалното изследване, чието книжно тяло тежи 5 кг (900 стр., 1200 фотографии от паметниците) и се реализира за 3-годишен период от екип специалисти на БАН и сътрудници от университети и музеи в страната.

Ръководители на проекта са доц. д-р Емануел Мутафов и доц. д-р Александър Куюмджиев. Сред авторите на тома са имената на известни български изкуствоведи като: чл.-кор. проф. Иванка Гергова, доц. д-р Иван Ванев, доц. д-р Маргарита Куюмджиева, проф. д-р Елена Попова, проф. д-р Елена Генова и др.

Представен е в цялост и епиграфският материал (църковнославянски и гръцки) във всяка църква от периода; предлагат се архитектурни чертежи и схеми на разположението на стенописите. В регистъра на църквите се предоставя систематизирана информация за стенописните паметници, изписани от даден зограф, с цел да бъде улеснен читателят, търсещ данни за творчеството на определен майстор. Изданието също има събрана библиография, иконографски двуезичен индекс (български и английски), за да улесни и чуждестранните специалисти в търсенето на определен сюжет или образ на светец.

Много са откритията и уточненията, които се предлагат в този том, но най-големият му принос е, че създава цялостен поглед върху художествените процеси на Балканите през първата половина на ΧΙΧ век и доказва, че въпреки наченките на европеизация и появата на опити за творене на светско изкуство, поствизантийската линия в религиозната визия продължава да съществува.

Специалисти и любители на църковното изкуство могат да обогатят чрез тази книга познанията си за популярни църкви например в Асеновград и околностите му, в Куриловския, Илиенския, Сеславския, Черепишкия, Искрецкия, Бачковския, Троянския, Килифаревския манастири, като в села като Долно Луково, Марица, Локорско, Брезе, Радуил, Ярловци, Туден и много други.

Настоящото издание е част от поредицата Корпуси на сектор «Изобразителни изкуства», посветена на стенописната украса по нашите земи от предмодерната епоха.

Очаквайте в понеделник интервю с доц. д-р Емануел Мутафов, директор на Института за изследване на изкуствата

Категории ЦивилизацияЕтикети , ,

Автор: Рени Нешкова

Рени Нешкова