Министърът на околната среда Нено Димов защити плановете на правителството за Пирин по време на изслушване комисията по Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните на Европейския парламент. Димов беше категоричен, че решението не нарушава по никакъв начин, както българското, така и европейското законодателство.
Въпросът за скандалното изменение на Плана за управление на Национален парк „Пирин“ беше поставен от Карин Каденбах от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите.
„Аз съм виждала този парк само на снимка, но има широки групи, които са загрижени за бъдещето му“, започна изказването си Каденбах и допълни, че паркът съдържа две големи зони от „Натура 2000“ и е част от световното наследство на ЮНЕСКО.
„Предстои предоговаряне на правото на застрояване и Вие твърдите, че само 2% ще бъдат отворени за застрояване; ще се изгради нов въжен лифт. Но има и планове за изграждане на нови писти и реконструкция. А като се разгледат плановете става ясно, че около 42% ще бъдат отворени за водохващане. Според българското законодателство това е допустимо само за питейна вода. Но ние се опасяваме, че те ще бъдат използвани и за производство на изкуствен сняг. Вашето решение от 28 декември не отговаря изцяло на европейското законодателство. Ние смятаме, че е нарушена директивата за опазване на околната среда“, каза Каденбах.
„Задавате ми въпрос, който е свързан изключително с националната политика, няма много допирна точка с председателството на Съвета. Бих влезнал в подробности след това, но сега, за да не кажете, че бягам от въпроса ще отговоря“, каза Димов.
„Двата процента са така и така отделена буферна зона, включително и от ЮНЕСКО, това става зона за туризъм и всички действия, които са разрешени, са в рамките на тази зона, и нищо извън това. А останалите 45%, за които говорите, те са действително за питейни нужди и това е разрешено от българския закон и не противоречи по никакъв начин на никой европейски закон. Нещо повече, ние говорим в момента за достъпа до вода на гражданите. Гражданите на ЕС трябва да имат достъп до чиста питейна вода“, допълни той.
„От тази гледна точка аз не виждам противоречие. Нещо повече, и комисар Вела в интервю каза, че на този етап няма нарушено българско законодателство и европейско. Аз съм убеден, че ние няма да нарушим и в бъдеще време законодателството и на България и на ЕС“, завърши изказването си Димов.