Опитите на държавата да одържави русенския военен завод „Дунарит“ клонят към провал. Едно след друго две съдебни решения на Русенския окръжен съд и на Велкотърновския апелативен съд минират тези напъни.
Със свое решение от 27 ноември съдът в Русе е отменил отказ на длъжностно лице към Агенцията по вписванията (АВ) да впише годишния финансов отчет на „Дунарит“ за 2016 г., който е приет на редовно общо събрание на акционерите (ОСА). Длъжностното лице е отказало вписването с мотивите, че на ОСА са присъствали акционери различни от тези, които са участвали на предишното събрание. Нищо, че към заявлението има и извадка от акционерната книга на военния завод, където промените са отразени. Според АВ над акциите на „Дунарит“ имало наложен запор и нямало как те да са прехвърлени междувременно. Това правело ОСА нелегитимно.
Основанията са оспорени и съда е определил, че Агенцията по вписванията е надскочила правомощията си като се е заела да изследва кога, как и при какви обстоятелства акциите са прехвърлени. Съдът нарежда на АВ да впише заявените промени по партидата на „Дунарит“.
С решение на Апелативния съд във Велико Търново пък е отменено временното блокиране на същото вписване. То е наложено от Русенския съд по друго дело, инициирано от Комисията за отнемане на противозаконно придобитото имущество (КОНПИ).
КОНПИ блокира вписването с обяснението, че има наложена възбрана върху акциите на „Дунарит“, които са собственост на „Кемира“ и ако сега се впишел протокол от ОСА за приетия годишен отчел щяло да се легитимира промяна в собствеността на военния завод. А това би попречило на иска, който КОНПИ води и би ощетило правата на държавата.
Тези аргументи обаче са категорично отхвърлени от съда във Велико Търново.
Така единствената пречка пред вписването в Търговския регистър (ТР) остава самата Агенция по вписванията. По казуса с „Дунарит“ АВ има прецедент да откаже да впише в ТР съдебно решение, позовавайки се на определения по други съдебни дела.
В случай, че решението за отмяна на отказа все пак бъде изпълнено, козовете, които държавата има в опитите си да национализира „Дунарит“ намаляват силно.
Всички усилия на Министерството на икономиката, водено от близкия до ДПС депутата Делян Пеевски министър Емил Караниколов, бяха съсредоточени в това да се търси изпълнение срещу акциите в „Дунарит“, които са собственост на „Камира“.
В случай, че „Кемира“ отпадне от акционерната структура на „Дунарит“ то и вариантите за изпълнение, което би представлявало изкупуване през частен съдебен изпълнител на тези книжа отпада.
Така „Дунарит“ ще остане собственост на друга оръжейна компания – ЕМКО, както и на нейния едноличен собственик Емилиян Гебрев.