Министерството на отбраната обяви поръчка за малко над 81 млн. лв. (без ДДС) за поддръжка на изтребителите МиГ-29. Единствената компания, която е поканена да участва в процедурата е руската корпорация „РСК МиГ“, която е производител на самолетите и притежаваща лицензите за ремонтите.
Поръчката е за поддръжката на 15 изтребителя МиГ-29. От тях 12 са едноместни бойни, а три са учебно-бойни. Руската фирма ще трябва да осигури годишен нальот от 1450 часа – 1000 за едноместните изтребители и 450 часа за учебните, при фиксирана цена на летателен час. В летателна годност във всеки момент трябва да са изправни 2/3 от наличните изтребители.
Първоначалната цена на всички договори по споразумението е 41 млн. лв. (без ДДС), но към него е предвидена възможност за конкретни допълнителни договори, без общата цена да надвишава 81.29 млн. лв.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов коментира в петък, че специалисти от „РСК МиГ“ в момента извършват технически прегледи на всеки МиГ. Самолетите имат летателен ресурс до 2029 г. Каракачанов дори допусна възможност те да се модернизират.
„Дневник“ припомня, че в проекта за купуване на новия за армията многоцелеви изтребител, който беше приет от парламента миналата година, възможността за модернизация на МиГ-овете е оценена като по-скъпа и по-неефективна от купуването и на нов самолет.
Проектът за купуване на нов изтребител бе блокиран, след като специално създадена парламентарна комисия реши, че е имало нередности при избора на шведските „Грипен“ за най-добра оферта. Сега процедурата трябва да започне почти отначало.
Неотдавна бяха доставени нови и ремонтирани двигатели за МиГ-овете. Те бяха закупени през българска фирма посредник, но има проблеми с документацията и консумативи. Това доведе до „бунт“ на военните пилоти в база „Граф Игнатиево“.
Възможностите за ремонт на самолетите МиГ в пловдивския завод „Авионамс“ бяха една от причините, с които премирът Бойко Борисов обясни желанието на българската държава да го национализира. Сега все пак се разбира, че подобен ремонт в „Авионамс“ е невъзможен.