„Нова република“, „Да, България“, БЗНС и Зелените разпространиха общо политеско становище срещу „поредното посегателство срещу независимостта на съдебната власт“.
В последните дни преди ваканцията на 44-тото Народно събрание, без дебат и със съмнително „тематично“ мнозинство на ГЕРБ, ДПС и национал-популистите, ударно се променят и допълват важни закони, пряко касаещи независимостта на съдебната власт и възможността политиците да се месят в работата на съда, се посочва в позицията.
Четирите партии категорично се противопоставят на „това срамно и недемократично „законотворчество“, писано очевидно под нечия чужда диктовка и опорочаващо принципите на парламентаризма в една правова държава“.
Десните припомнят, че протестите на десетки неправителствени организации сред които Съюзът на съдиите в България, Съюзът на юристите в България и много други са ярко доказателство, че се приема извънредно законодателство, противоречащо на основните принципи на правото и правовата държава.
Ето какви са според разпространената позиция внесените „изневиделица“ промени в Закона за съдебната власт:
- Ограничават конституционното право на сдружаване на съдии, прокурори и следователи и участието им в ръководни органи на неправителствени организации с близо 100 годишна история?! Право, гарантирано и от международноправни актове и от стандартите на Съвета на Европа (Венецианската комисия и Консултативния съвет на европейските съдии);
- Дават привилегии за послушното мнозинство в компрометирания ВСС, което да може в края на мандата си да се самоназначи, без публична процедура и конкурс, на висши позиции в съдебната власт;
- Ограничават възможностите за финансиране на проекти за съдебната реформа от механизмите на ЕС, страните от Европейското икономическо пространство и от други партньорски държави;
- Създават нов, извънреден ред за производствата пред Специализирания наказателен съд, превръщащи го практически в извънреден трибунал в нарушение на Конституцията;
- Игнорират постоянните институционални и медийни атаки към представители на съдебната власт (в т.ч. председателят на ВКС, отделни членове на ВСС, ССБ и др.) които защитават независимостта на съда и подкрепят една решителна съдебна реформа. Последното е индикация за стремежа на „силните на деня” политици да ерозират демокрацията в страната.
„Долуподписаните политически формации ще предприемем всички допустими от закона мерки за противодействие на това извънредно и противоконституционно законодателство, за да защитим европейското бъдеще на България като демократична правова държава и част от ЕС. Ще уведомим и ЕК, тъй като смятаме, че приемането му по този срамен начин, особено в навечерието на председателството на Европейския съвет, ще бъде изключително лош знак към нашите европейски партньори. Призоваваме институциите на ЕС и Съвета на Европа да заемат категорична позиция срещу опитите да бъде ограничена независимостта на съдебната власт в България! Ще настояваме и за намеса на Президента и налагане на вето над всички текстове, ограничаващи основни конституционни права и свободи на гражданите и превръщащи родината ни в полицейско-прокурорска диктатура“, се казва още в становището.
В сряда в 8,30 Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест по този проблем пред Народното събрание.