На започващата днес в Лука (Италия) среща на външните министри на Групата на седемте най-развити индустриализирани – САЩ, Германия, Франция, Италия, Великобритания, Канада и Япония (Г-7) ще се опитат да получат ясно становище от САЩ по редица въпроси, особено свързани със Сирия, предаде Ройтерс.
Двудневната среща ще се състои на фона на дислоцирането на ударна група на военноморския флот на САЩ близо до Корейския полуостров и съществуващите опасения за ядрените амбиции на КНДР. Но все пак гражданската война в Сирия вероятно ще се окаже в центъра на преговорите, отбелязват информационните агенции. Италия се надява в заключителното изявление от срещата да подкрепи опитите на ООН да сложи край на шестгодишния конфликт в страната.
Италия, Германия, Франция, Великобритания, Канада и Япония ще получат първата си възможност да разпитат новия държавен секретар на САЩ Рекс Тилърсън дали Вашингтон е решен да свали сирийския президент Башар Асад. Американският президент Доналд Тръмп намекна, че може да е настроен по-малко интервенционистки от предшествениците си и по-склонен да пренебрегне нарушения на човешките права, ако това е в интересите на САЩ.
Предвид това, американският удар срещу Сирия миналата седмица, в отговор на нападението с химически оръжия срещу мирни граждани, обърка много дипломати. Не е сигурно обаче дали Вашингтон иска Асад да напусне поста си, към което се стремят и много европейски страни, или ракетният удар е бил предупреждение.
Американският посланик в ООН Ники Хейли заяви през уикенда, че смяната на режима в Сирия е един от приоритетите на президента Доналд Тръмп, а пък държавният секретар Рекс Тилърсън заяви, че първият приоритет на Вашингтон е да надвие „Ислямска държава“. Смесените послания объркаха европейските съюзници на САЩ, които желаят Вашингтон да подкрепи изцяло политическо решение, основаващо се на предаване на властта в Дамаск.
Външните министри ще обсъдят в Лука и въпроса за Либия. Италия се надява подкрепяното от ООН либийско правителство да получи еднозначна подкрепа. В момента правителството не успява да наложи властта си в цялата столица, и още по-малко в останалата част от страната. Рим се опасява, че Вашингтон, който още не е изразил еднозначна позиция, може да последва примера на Египет, подкрепящ генерал Халифа Хафтар в Източна Либия.
Британският министър на външните работи Борис Джонсън ще предложи пред останалите страни от Г-7 налагане на нови санкции срещу Русия заради подкрепата на Москва към сирийския президент Башар Асад, пише The Times, цитиран от Politico.
Джонсън ще поиска от Запада да изготви наказателни санкции заради химическата атака в сирийската провинция Идлиб на 4 април, при която загинаха над 80 души. Той ще направи това на днешната среща на външните министри от страните от Г-7 в Лука, Италия, съобщава изданието.
Британецът ще призове колегите си да съставят обща декларация, с която да призоват Русия да прекрати подкрепата си за режима на Асад и да изтегли въоръжените си сили от Сирия, позволявайки на хуманитарните конвои да се завърнат, се твърди в публикацията.
Ако Москва не изпълни тези искания, Джонсън ще поиска от Великобритания и съюзниците й да наложат нови санкции срещу руски представители, допълващи тези във връзка с анексирането на Крим.
Борис Джонсън трябваше да пристигне в Москва за среща с руския си колега Сергей Лавров днес, но отмени визитата си заради развитието на ситуацията в Сирия.
В публикация в Sunday Times в неделя министърът на отбраната на Великобритания Майкъл Фалън обвини Русия за химическото нападение в Хан Шейхун, заявявайки, че тя носи отговорността за смъртта на цивилни.
Постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли заяви, че американският президент Доналд Тръмп също обмисля санкции срещу Русия и Иран заради подкрепата им към сирийското правителство.
Да си факате майката всичките!