Парламентът забрани носенето на облекло, частично прикриващо или скриващо напълно лицето на публични места на територията на България. Това се случи, след като Народното събрание прие на второ четене „Законът за бурките“. Според приетия закон облекло, прикриващо или скриващо лицето, са плътни или полупрозрачни дрехи, покривала, наметала, мрежести платки, маски или други подобни елементи, които прикриват частично или скриват напълно лицето.
След като ДПС напусна залата много бързо и без дебат, всички членове и промени в закона бяха приети почти единодушно от всички присъстващи депутати от ГЕРБ, Патриотичния фронт, БСП и Реформаторския блок.
Законът беше приет на първо четене в средата на юни и тогава срещу текстовете, бяха народните представители от ДОСТ и ДПС.
Забраната важи на територията на официални институции, местата за обществен отдих, култура, спорт и комуникации. Основните мотиви за закона, внесен от Патриотичния фронт, са че той цели да се избегне прикриване на самоличността по време на обществени прояви. Забраната не се отнася за молитвените домове и домовете на хората, които носят покривала, както и по здравословни, спортни прояви или при актьори.
В Закона за бурките изрично е посочено, че за бурка се смята всеки плат – мрежа, прозрачен, непрозрачен, частичен или цялостен, който скрива лицето, очите, носа, ушите.
За носене на бурка глобата ще е 200 лева при първо нарушение, а при всяко следващо санкцията ще е 1500 лева.
Глобата за длъжностни лица ще е 500 лева и 2000 лв. за всяко следващо. Контролът се прилага от МВР и кметове.