По повод кампанията на столичния Диагностично-консултативен център (ДКЦ) „Александровска” – безплатни прегледи за глаукома, които ще се провеждат до 7 октомври в столичната Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Александровска”, разговаряме с д-р Яни Здравков. Той е специалист по офталмология и микрохирургия на предния очен сегмент при Трето очно отделение на същата болница.
– Д-р Здравков, колко са желаещите да се възползват от инициативата на ДКЦ „Александровска” – безплатни прегледи за глаукома?
– Реално прегледите ще продължат до 7 октомври. Обадиха ни се изключително много хора. В момента са записани над 200 души. Имаме уверение от ръководството на ДКЦ „Александровска”, че при интерес от страна на пациентите срокът на нашата профилактична кампания може да бъде удължен.
– Какви са симптомите, по които човек може да се ориентира, за да поиска такъв преглед? Питам за тях, тъй като в повечето случаи глаукомата започва без ясни прояви.
– Наистина в началото няма симптоми. Много от хората идват при нас просто профилактично, а някои са вече участвали в такива кампании. Втората група пациенти имат фамилна обремененост (майка, баща или друг в рода им е с глаукома). Идват и пациенти с доказана глаукома, които се следят периодично и могат да чуят още едно мнение за заболяването си и за провежданата терапия. Но основното, което води хората е възможността да им се направи обстоен офталмологичен преглед. За разлика от други кампании, изследванията при нас включват не само измерване на вътреочното налягане, но и преминаване през най-модерния в България скенер. Чрез него се извършва диагностика на очното дъно. При това изследването ще се прави безплатно.
– Става дума за съвременна образна диагностика, която е скъпа дейност. Може би специално за нея ще изисквате направление?
– Не, в момента за скенера не е необходимо никакво направление. Но този диагностика се извършва само по преценка на лекаря, който осъществява прегледа. Не бихме могли да обещаем скенер на всички. Икономически няма да е изгодно за нас, а за част от пациентите ще е ненужно и безполезно. Когато преценим, че има риск или пък част от диагнозата не е ясна, ще правим безплатно и въпросното изследване.
– Какъв е Вашият лечебен подход към пациентите, при които съществува само съмнение за глаукома?
– Единият подход е по-агресивен – изписваме подходящи медикаменти. Другият е изчакване, като при съмнения за глаукома, в рамките на три до шест месеца пациентът трябва да бъде прегледан още два пъти.
– С други думи прилагате старата мъдрост – три пъти мери, един път режи…
– В някои болници веднага изписват капки. При нас се подхожда внимателно. Ако при повторните прегледи се потвърдят данните за промени в зрителния нерв, чак тогава се започва с необходимата терапия.
А по повод на нашата кампания – всеки е добре дошъл, най-малкото да му се измери очното налягане и да му се направи обстойна офталмологична профилактика. Нали тя е първата стъпка в борбата със заболяванията.
Браво! Инициативата е чудесна,а екипът на болницата е повече от добър. Специални благодарности на д-р Яни Здравков!!!