След военните съдиите се оказаха най-опасният враг на демокрацията в южната ни съседка

Метежът в Турция

След военните съдиите се оказаха най-опасният враг на демокрацията в южната ни съседка

Броят на арестуваните съдии гони броя на арестуваните военни

 

 

Парламентът в Анкара след бомбената атака от F-16 на бунтовниците.

Снимка: Фейсбук профилът на Вилдан Байрамова

 

По информация на БТА: Турските власти са арестували десетима членове на Държавния съвет, висшия административен съд на страната, и издирват 140 членове на Касационния съд в разследване, свързано с проваления опит за преврат тази нощ, предаде Ройтерс, позовавайки се на турската телевизия НТВ.                                                                                            

Тези арести, както и задържането на съдии от други съдилища са знак, че разследването се разширява в посока и към съдебната система, отбелязва Ройтерс.
Турското правителство казва, че членове на "паралелна структура" в армията стоят зад преврата, имайки предвид последователи на живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен.
Президентът Тайип Ердоган отдавна обвинява бившия си съюзник Гюлен, че е изградил паралелна структура в съдебната система, армията, образованието и медиите, която има за цел да свали правителството. Гюлен отхвърля обвиненията и публично осъди опита за преврат.

Източник: Истанбул

От своя страна в информация на БНР четем:

След неуспешния опит за преврат в Турция са отстранени и над 2700 съдии. Това съобщи турската частна телевизия "Ен Ти Ви", позовавайки се на решение на Висшия съвет на съдиите и прокурорите.
Анадолската агенция пък съобщи, че са отстранени и петима членове на Съвета.

Проповедникът Фетулах Гюлен категорично отрече обвиненията на турските власти, че има нещо общо със опита за военен преврат в Турция. "За мен като човек, пострадал от няколко военни преврата, е  много обидно да бъде обвинен, че имам някаква връзка с такова деяние", заяви Гюлен, който от 17 години живее в изгнание в американския щат Пенсилвания.

Съединените щати поискаха Турция да предостави доказателства за твърдението, че ислямския проповедник Фетулах Гюлен е замесен в опита за преврат. Американският държавен секретар Джон Кери посочи, че Турция не е отправяла искане за екстрадирането на Гюлен.

САЩ са зад демократичното ръководство на турската държава, подчерта Кери и допълни, че работещите в посолството на САЩ в Турция са добре. По неговата оценка ситуацията в страната се нормализира.

Американският държавен секретар изрази надежда, че принципите на конституционния процес ще бъде спазени при търсенето на възмездие от организаторите на неуспелия военен преврат, както и предложи легитимна подкрепа в законодателно отношение от страна на Съединените щати.

Нахиде Дениз – кор. на БНР в Инстанбул съобщава:

Близо три хиляди турски военни са арестувани заради снощния опит за военен преврат в Турция. При престрелките са убити над сто от заговорниците. Има обаче и жертви сред правителствените части, както и десетки убити цивилни. 

Турският премиер Бинали Йълдъръм увери, че ситуацията в страната е напълно под контрол след продължилия от 22 часа в петък вечер до 3 часа на разсъмване военен пуч. Пучистите бомбардираха парламента в Анкара, взеха под контрол Турската национална телевизия, опитаха се да пробият охраната на президента Ердоган, който по това време почиваше заедно със семейството си на Мармарис, взеха в плен началника на Генералния щаб на турската армия Хулуси Акар,който днес бе освободен. С танкове и бетеери бяха блокирани мостовете над Босфора в Истанбул, с което фактически прекъснаха връзката между европейския и азиатския континент. Властите използваха цялата мощ, за да потушат пуча.

По думите на премиера пучът е дело на група военни, последователи на т.н. паралелна структура на проповедника Фетхуллах Гюлен, който живее в Америка.
Военни от жандармерията и сухопътните войски, а също и кадетите от Военната академия "Кулели" са участвали в организирането на пуча. Премиерът увери,че ситуацията е под контрол, но стана известно, че заговорниците са превзели фрегата на военния флот в базата Гьолджюк, а началникът на турския флот, който официално се разграничи от пучистите е бил взет в плен. Група военни са избягали в Гърция. Генералният щаб на турската армия се разграничи от заговорниците. Фетхуллах Гюлен обаче публично отрече да е замесен.

Опитът за преврат на групата военни в голяма степен не успя и благодарение на хилядите турци, които по призива на президента Реджеп Тайип Ердоган да защитят демокрацията и мира, се изсипаха по улиците на Анкара и Истанбул, изваждаха войниците от колите. През цялата нощ имамите от джамиите призоваваха населението да даде отпор на военните. Това е, което отличава снощния пуч от предишните три военни преврати през 70-те и 80-те години, когато населението от страх не смееше да излезе на улицата.

Милиони турци не спаха през цялата нощ. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е изпратил телефонно съобщение до абонатите на турските телекомуникационни оператори, в което моли гражданите да се "надигнат" в името на демокрацията. Есемесът, получен по мобилните телефони е подписан с цялото име.

Властите обявиха, че пучистите ще бъдат съдени за държавна измяна.

Комитетът за опазване на световното наследство ЮНЕСКО прекрати срещата си в Истанбул, която трябваше да завърши в сряда заради опита за преврат, а на летище "Ататюрк" бяха възстановени полетите.

От действията на изпълнителната власт в Турция може да се направи извода, че метежът предлага добра възможност режимът в южната ни съседка да се разправи с противниците на опитите да се промени конституционното устройство на Република Турция.

Във фейсбук пространството у нас се появиха мнения, че събитията от снощи ще бъдат употребени в посока смазване на гражданските права. Вилдан Байрамова написа в профила си:

Военен преврат ли, глупости на търкалета! Перфектен сценарий на един диктатор, това е. След бесния инфо-поток от тази нощ някъде на зазоряване взеха да ми се избистрят нещата. В 4,30 ч. метежниците нападат корпусите на медийна група, свързвана с главния враг на Ердоган – духовника в изгнание и негов гуру от миналото Фетхулах Гюлен. При това не са случайни медии – в.“Хюрриет“, СНН Тюрк и телевизия Канал Д. Колегите там са подложени на чудовищна репресия, живо предаване е прекъснато със заплаха от разстрели, всички новинарски екипи, настояли да продължат работата си, са изведени като животни навън и пак под страх от куршуми, а отвън хилядно множество развява байраци и реве в подкрепа на ердоганската демокрация. Това е и в момента. Само си представете военни хеликоптери пред Полиграфическия или пред онова нещо ИПК и колегията като стадо под дулата на оръжията. Аз не мога, но не съм сигурна, че съвсем не искам. Обаче…ако бунтовниците бяха истински превратаджии, що им е да бастисват точно тези медии, логично би било да се метнат в онези лъскави редакции на проправителствените, а те хич не са малко и още по фасадите им става ясно на чий господар са слуги. Нали ако наистина искаха смяна на режима и възкресение на кемализма, щяха да ударят тръбачите на диктатурата? Така, че нямаше преврат, имаше оперета с грозен сценарий и планирани жертви, и разбира се, партенки как онзи искал бил убежище в Германия, пък в Техеран, Боже, каква сапунка само. А всъщност кошмарът на Турция започва сега и няма как на нас да не ни пука – комшийската държава с нейната нестабилност срещу нашия остров на стабилността…

Студия Трансмедия с тревога следи съдбата на колегите от независимите медии в Турция.

Досега по темата в Студия Трансмедия:

 

Стрелба в Анкара, затворени мостове в Истанбул

БНР: Българското правителство осъди опита за насилствена смяна на властта в Турция

Въпреки всичко: Ердоган е брутален популист, безпардонен играч, политик с диктаторски амбиции, деструктивен фактор

Военният метеж не успя

Превратаджии отвлякоха командира на флота и боен кораб

След военните съдиите се оказаха най-опасният враг на демокрацията в южната ни съседка

Трудно е да бъдем оптимисти за бъдещето на Турция

Кой е Фетхуллах Гюлен?

С един замах Ердоган ликвидира и опозиция, и бариери по пътя към едноличната власт

 

 

 

 

 

Твоят коментар:

Име
Коментар
 
 
 

 

 
Категории Акцент, Политика

Автор: Редакция "Трансмедия"

Bio

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *