26 професионалисти експерти в агробизнеса от 9 страни хвърлиха светлина върху най-актуалните проблеми и перспективи на световния и черноморския пазар на зърнени и маслодайни култури. Това се случи наскоро в Киев на XIII-та Международна конференция "Черноморско зърно" – "Trade Must Go On" – водеща комуникациона платформа, обединяваща участници в агробизнеса от целия свят.
Форумът се провежда от 2004 г. насам и е един от най-големите за пазара на зърно в света.
Участието в конференцията позволи на делегатите да се запознаят с най-новите двигатели на агропазара, да подобрят своите бизнес стратегии в един бързо променящ се свят, да създадат нови контакти с операторите на селскостопански предприятия от цял свят.
l Резултатите от изследването на конкурентоспособността на компаниите на аграрния пазар презентира експертът Сергей Феофилов.
Обозначени са 4 групи главни фактори и тяхното влияние върху агропроизводството, сред които: природно-климатичните условия – 20-15% влияние; държавната политика – от 50% до 70%; качеството на мениджмънта – 80%; факторът доверие – от 4 до 6 %.
Четирите полюса на зърнения глобус
Конференцията очерта глобалната ситуация на зърнения пазар и производството, като се фокусира едновременно в четирите най-важни участника: Черноморският регион, ЕС, САЩ, Южна Америка.Що се отнася до
Черноморския регион изводът е, че ако се повиши ефективността на държавното управление и се подобри бизнес-мениджмънта, агробизнесът може да стане един от най-печелившите в света, подчерта Сергей Феофилов.
Според него сред глобалните рискове, които влияят на икономиката в този регион са: спадът в цените на храните и преоценката на темповете с които ще се развива Китай. При тези условия някои страни предпочитат политиката на протекционизма, а това показва една световна тенденция към “регионализация” на отделните икономики
Като анализира някои особености в развитието на тази тенденция, например икономиките на високоразвитите страни, Феофилов отбелязва рисковете в страните от Черноморския регион, сред които са: политическата нестабилност, валутните и търговските войни, ниското ниво на инвестиции и потребление, недостатъчните структурни реформи, заплахата от ескалация на въоръжените конфликти.
Експертът отбеляза и някои парадокси на пазара например такова е явление, при което девалвацията на националните валути се използва за стимулиране на експорта. Така печалбите от експортна дейност стават свръхвисоки, даже и при дълбока икономическа криза и нивото на риска доста се покачва.
Експертът предполага, че свръхвисоките печалби от 2015 г. в следващия сезон ще паднат. Той отбелязва още, че агресивната инвестиционна политика на някои транснационални компании сега им позволява да разчитат на прелом в негативната ситуация в региона, който да им осигури значителни печалби от сегашните инвестиции.
l Основните насоки на пазара на зърно в ЕС характеризира представителят на фирма BayWa д-р Магнус Келлерман.
Според него през сезон 2016/17 г. вероятно ще има спад в обемите на вноса на царевица в страните от ЕС от 12,5 (сезон 2015/16 г.) до 10 млн. тона. Една от основните причини е ръстът в собственото производство на тази култура, поради повишените добиви, със 7 млн. тона – до 65,2 млн. тона.
Експертът обръща внимание на факта, че европейската царевица и досега се конкурира със страните износителки, в това число и Украйна, която от октомври 2015 до май 2016 г. е изнесла 11,9 млн. тона, при това 6,43 млн. тона от този обем е внесен в ЕС.
Прогнозирайки ситуацията за сезон 2016/17 г, експертът отбелязва също и превъзходното състояние на посевите от пшеница и ечемик в страните от ЕС и подчертава, че експортът на пшеница за дадения сезон може да превиши прогнозите с 30 млн. тона, а на ечемик да се намали в сравнение с предишния сезон с 2,8 млн. тона – до 6,2 млн. тона поради спад в импортните потребности на Китай.
Какви механизми използват в САЩ за запазване конкурентоспособността на агропродукцията разяснява представителката на Thomson Reuters, Карен Браун.
Тя отбелязва тенденцията към намаляване обемите на експорта на пшеница, соя и царевица от САЩ, поради силният долар на световния пазар. Също и високата степен на нестабилност в прогнозите за добивите – според нея съдбата на реколтата много често се определя от времето през юли и август.
По думите на Браун, има надежда, че наблюдаваният в течение на последните три години ръст в производството на тези култури ще доведе до това цената им да падне, което ще направи техният експорт от САЩ отново привлекателен.
l Перспективите за производство и експорт на агрокултурите в страните от Южна Америка отбелязва експертът от Agroconsult, Бразилия, Маркос Рубин.
Регионън му в последните години отново отвоюва своите някога загубени позиции. Според Рубин площите с царевица в Бразилия за последните 8 години остават на практика същите, докато тези соя показват тенденция за увеличение.
На конференцията се обсъдиха и развиващите се пазари и перспективите на търсенето на аграрна продукция.
ИНВЕСТИТОРИТЕ НЕ БЪРЗАТ
Периодът на ниските цени на световния стоков пазар се проточи. Вече трета година поред зърното поевтинява. На първо място това показва изострената конкуренция между основните региони износителки.
Методите на конкурентна борба са доста разнообразни, отбелязват експертите: от държавна поддръжка за производителите до валутни войни.
В близко време ситуацията надали ще се промени драстично – според прогнозите на FAO през 2016 г. се очаква втората рекордна реколта от зърно в света, така че логично е цените да останат ниски. А това означава, че отделните региони ще са принудени да продължават да усъвършенстват мерките си за повишаване на своята конкурентоспособност.
Основните производители и износители на зърно по обективните природни фактори са приблизително на едно ниво. В същото време държавна подкрепа получават повече страните от ЕС и САЩ.
По фактора “качество на управление на бизнеса” със значителна преднина лидер е САЩ, което повишава конкурентоспособността на американската стока на сетовния пазар.
Ако операторите на пазарите от Черноморския регион залагат на ниската себестойност на производството и валутния фактор, то страните от ЕС и САЩ отделят внимание на своята репутация и доверието на потребителите.
Не е тайна, че ролята на страните от Черноморския регион в световната аграрна търговия през последното десетилетие расте. Но този ръст се обяснява по-скоро не със стратегически подходи, насочени към укрепване позициите на тези страни, а с някакво стечение на обстоятелствата – ако годината е благоприятна поради времето, то Украйна например се изкачва на второ място в света по експорт на зърно. Експертите отбелязват недостатъчното внимание към тези инструменти на пазара, които биха осигурили по-стабилни позиции.
Безусловно ниската себестойност на производството на зърно и маслодайни, в сравнение с развитите страни, а също и девалвацията на националните валути, играят в полза на черноморските страни. Но колко дълго ще продължат да действат във времето тези фактори?
Независимо от печалбите, инвеститорите не бързат да влагат пари в агробизнеса на черноморските страни. Този факт свидетелства за отсъствието на дългосрочни позитивни очаквания на пазара на агропродукция в региона.