Диаманти, които никой не желае

Болест на царете

Диаманти, които никой не желае

Кулинарните злоупотреби провокират подагра

Едва ли има друга болест като подаграта, която е била спътница на толкова много прочути личности. От нея са боледували Алек­сан­дър Ма­ке­дон­с­ки, Хен­ри IV, Кро­му­ел, кар­ди­нал Ма­за­ри­ни, Иван Гроз­ни, Пе­тър I, Ми­ке­лан­д­же­ло, Пуш­кин, Тур­ге­нев, Мо­па­сан, Стен­дал, Ко­лумб, Ню­тон, Чарлз Дар­вин. Има медицински свидетелства, че и цар Фердинанд е страдал от подагра. Една от причините за склонността на това страдание да напада известни хора е фактът, че то е свързано с разточителен начин на живот, който е фактор за увеличено количество на пикочната киселина в организма.

Нормално тази киселина  се отделя чрез урината, но при болните хора остава в кръвта им. Щом надхвърли 400 микромола на литър, пикочната киселина  се превръща в кристали. Под микроскоп те се виждат ясно сред кръвните елементи. Подобни са на диаманти. Кристалите се натрупват в ставите, бъбриците, кожата, стените на съдовете и други места.

Развитието на подаграта се свързва с нарушение в белтъчната обмяна,  което се предава по наследство, както и с недостатъчно отделяне на пикочна киселина през бъбреците. Също – с високо ниво  на  опасни мазнини (триглицериди) в кръвта. Количеството им обикновено нараства при нездравословен живот, свързан със стресове, хранене на крак, намалена подвижност.

Когато в ставната капсула се образуват кристали  на пикочна киселина, организмът е принуден да им противодейства. Това става с помощта на белите кръвни клетки – левкоцитите. В засегнатото място се наблюдават всички симптоми на възпаление –

подуване, болка, зачервяване и нарушена функция

При 75 на сто от пациентите първо се уврежда и боли палецът на крака, но не е изключено  пострадалият да  изпитва болки и в петата, ходилото, горната част на стъпалото, коленете, пръстите на ръцете. Пристъпите на подагра обикновено започват след големи алкохолни и хранителни злоупотреби. Сигнал за влошаване  е откриването на белтък в урината. Понякога може да се повиши артериалното налягане или в бъбречното легенче да се образуват уратни камъни. Мъжете са застрашени няколко пъти повече, защото женските хормони пазят от подагра. Но това е до климакса. С напредване на възрастта и двата пола се засягат еднакво.

Лечението се извършва с ме­ди­ка­мен­ти, по­ни­жа­ва­щи нивото на пикочната киселина в кръв­та, както и със средства, блокиращи бол­ка­та. Трябва да се има предвид, че

ня­кои ле­кар­с­т­ва (ас­пи­рин, ди­у­ре­ти­ци и др.) затрудняват от­де­ля­не­то на пи­коч­на ки­се­ли­на през бъб­ре­ци­те

Много важно е ставите на големия пръст на крака,  на лактите и коленете  да се пазят от травми. Препоръчва се пиенето на алкална минерална вода.

Трябва да се сведе до минимум консумацията на:  месни, рибни и гъбени бульони; всички видове консерви; пушени продукти; ястия с черен дроб, сърце, бъбреци, говежда и свинска мазнина. Силно се ограничават: бобови храни, спанак, цветно зеле, шоколад.   Правилно е да се намалят спиртните напитки – не повече от една чаша вино на ден.  Добре е да се яде варена или печена храна. В менюто може да се включват немазни месни и рибни блюда,  максимум до два пъти в седмицата.  Важно е да се поемат течности  – около 2,5 литра на ден, ако няма противопоказания за това.  Да не се забравя, че с водата по-ефективно се отделя пикочната киселина.  Благоприятно се отразяват разтоварващите дни, един път седмично. (Например, консумират се само зеленчуци  до килограм и половина на ден.) Добре се отразява яденето на плодове с червеносин цвят – сливи, боровинки, къпини и др. Изследвания сочат, че тези плодове съдържат вещества, които понижават нивото на пикочната киселина в кръвта. Може да се приема и аптечен екстракт от глог и черна боровинка. При подагра, народната медицина препоръчва налагане на болезненото място с магданозени корени, накиснати в зехтин.

Категории Консулт

Автор: Ваня Шипочлиева

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ  - София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Придобила е специалност по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *