Едва ли има друга болест като подаграта, която е била спътница на толкова много прочути личности. От нея са боледували Александър Македонски, Хенри IV, Кромуел, кардинал Мазарини, Иван Грозни, Петър I, Микеланджело, Пушкин, Тургенев, Мопасан, Стендал, Колумб, Нютон, Чарлз Дарвин. Има медицински свидетелства, че и цар Фердинанд е страдал от подагра. Една от причините за склонността на това страдание да напада известни хора е фактът, че то е свързано с разточителен начин на живот, който е фактор за увеличено количество на пикочната киселина в организма.
Нормално тази киселина се отделя чрез урината, но при болните хора остава в кръвта им. Щом надхвърли 400 микромола на литър, пикочната киселина се превръща в кристали. Под микроскоп те се виждат ясно сред кръвните елементи. Подобни са на диаманти. Кристалите се натрупват в ставите, бъбриците, кожата, стените на съдовете и други места.
Развитието на подаграта се свързва с нарушение в белтъчната обмяна, което се предава по наследство, както и с недостатъчно отделяне на пикочна киселина през бъбреците. Също – с високо ниво на опасни мазнини (триглицериди) в кръвта. Количеството им обикновено нараства при нездравословен живот, свързан със стресове, хранене на крак, намалена подвижност.
Когато в ставната капсула се образуват кристали на пикочна киселина, организмът е принуден да им противодейства. Това става с помощта на белите кръвни клетки – левкоцитите. В засегнатото място се наблюдават всички симптоми на възпаление –
подуване, болка, зачервяване и нарушена функция
При 75 на сто от пациентите първо се уврежда и боли палецът на крака, но не е изключено пострадалият да изпитва болки и в петата, ходилото, горната част на стъпалото, коленете, пръстите на ръцете. Пристъпите на подагра обикновено започват след големи алкохолни и хранителни злоупотреби. Сигнал за влошаване е откриването на белтък в урината. Понякога може да се повиши артериалното налягане или в бъбречното легенче да се образуват уратни камъни. Мъжете са застрашени няколко пъти повече, защото женските хормони пазят от подагра. Но това е до климакса. С напредване на възрастта и двата пола се засягат еднакво.
Лечението се извършва с медикаменти, понижаващи нивото на пикочната киселина в кръвта, както и със средства, блокиращи болката. Трябва да се има предвид, че
някои лекарства (аспирин, диуретици и др.) затрудняват отделянето на пикочна киселина през бъбреците
Много важно е ставите на големия пръст на крака, на лактите и коленете да се пазят от травми. Препоръчва се пиенето на алкална минерална вода.
Трябва да се сведе до минимум консумацията на: месни, рибни и гъбени бульони; всички видове консерви; пушени продукти; ястия с черен дроб, сърце, бъбреци, говежда и свинска мазнина. Силно се ограничават: бобови храни, спанак, цветно зеле, шоколад. Правилно е да се намалят спиртните напитки – не повече от една чаша вино на ден. Добре е да се яде варена или печена храна. В менюто може да се включват немазни месни и рибни блюда, максимум до два пъти в седмицата. Важно е да се поемат течности – около 2,5 литра на ден, ако няма противопоказания за това. Да не се забравя, че с водата по-ефективно се отделя пикочната киселина. Благоприятно се отразяват разтоварващите дни, един път седмично. (Например, консумират се само зеленчуци до килограм и половина на ден.) Добре се отразява яденето на плодове с червеносин цвят – сливи, боровинки, къпини и др. Изследвания сочат, че тези плодове съдържат вещества, които понижават нивото на пикочната киселина в кръвта. Може да се приема и аптечен екстракт от глог и черна боровинка. При подагра, народната медицина препоръчва налагане на болезненото място с магданозени корени, накиснати в зехтин.