Диктатът на НЗОК

Търси се цяр за болното здравеопазване

Диктатът на НЗОК

Болници ще съдят касата за пропуснати ползи

Проект за "служебен" рамков договор, с който се въвеждат и пръстовите отпечатъци за достъп до болници и аптеки е предложен от НЗОК за объсъждане от депутати  в ресорната парламентарна комисия. Възраженията си по този проект БЛС разгласи  пред журналисти. По този повод потърсихме мнението  д-р Николай Болтаджиев, председател на Сдружението на частните болници, собственик и медицински директор на МБАЛ „Св. Богородица”:

– В момента, в здравната система цари нормативен хаос. От него са притеснени и лекари и пациенти.  Подготвя се нова наредба, аналогична на Наредба №40, която Конституционният съд отмени, отхвърляйки идеята за пакетиране на медицинската помощ. След като Българският лекарски съюз отказа да подпише НРД, здравната каса създаде нов служебен рамков договор. Но  в параграф 44 от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване ( Указ № 112 от 26 юни 2015 г. ),  изрично се казва, че ако не се сключи нов рамков договор, остават да действат всички  правила, които са били досега. Законът изключва и имплантирането на нови моменти към стария рамков договор.  Няма правно основание за служебен НРД. 

Сега  не съществува нито един сигурен нормативен акт, който да влезе в този т.нар. служебен договор или дори в стария рамков договор от 2015 -та. Имаме национална здравна карта, която все още не е обнародвана, но се очаква методиката за създаването й да отпадне, заради решение на съда. Значи  и здравната карта няма да е валидна. Наредбата за критериите за сключване на договори на лечебните заведения с НЗОК също е неприложима. Ако отпадне националната здравна карта, въпросната наредба автоматично става нищожна. Обаче подобен сценарий може да се реализира  и след  половин година. За шест месеца едни болници ще са сключили договори с НЗОК, а други не. Вероятно несключилите ще съдят касата за пропуснати ползи. Така че кашата е огромна.

Както и преди време „Студия Трансмедия” отбеляза, състоянието на здравеопазването ни е критично. И ако трябва да му се постави диагноза като на все още жив организъм, тя е тежко  поражение в централната нервна система и загуба на съзнание. При това положение прогнозите за бъдещето са неясни. Време е участниците във всички форуми, посветени на здравеопазването, да настояват пред изпълнителната власт  за адекватно лечение на системата, за промени, които да са законни и полезни за цялото общество. Според д-р Болтаджиев най-доброто краткосрочно решение е НЗОК да продължи да работи по сегашните правила. Те също имат недостатъци, но предлаганите реформи са още по-рисковани, тъй като ще доведат до затваряне на болници и като цяло ще влошат здравето на нацията ни. А нали, никой не иска това.

Още по темата:

Проектът за нов служебен рамков договор -незаконосъобразен?

Москов прилага похвати на гьобелсовата пропаганда

Надзорниците на Здравната каса се крият от медиите

Категории Моделът

Автор: Ваня Шипочлиева

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ  - София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Придобила е специалност по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

5 коментара към “Диктатът на НЗОК”

  1. НЗОК не просто налага диктат, тя създава „организиран хаос“ – уж всичко е „прономеровано и прошнуровано“, а всъщност както и да се работи все до проблеми се стига. След като за 15 години бяха изхарчени около 40 милиарда и ефект от това не се забеляза беше време да се помисли задъпбочено от къде и как идват проблемите? А у нас се вземат решения без да се търси причинно-следствена връзка! Вече е време за решението не лекари да създават организация по здравеопазването, а други специалисти защото както и да го въртят лекарите все към завишени хонорари се стига. НЗОК и някои интереси от БЛК създадоха една неопределена система! А щом липсва детерминираност нещата неминуемо ще вървят към хаос… Беше доказано и, че д-р Москов не е човека, който може да управлява здравеопазването.

  2. Немците не са по- прости от нас, за да имат над 240 здравни каси и 292 независими застрахователни фонда !!?

  3. В БОЛНИЦИТЕ ДА СПРАТ ДА КРАДАТ И ДА ИСКАТ ПАЦИЕНТИТЕ ДА СИ ПЛАЩАТ ЗА ЩЯЛО И НЕЩЯЛО, ВЪПРЕКИ,ЧЕ СИ ИМАТ ЗДРАВНИ ВНОСКИ!

  4. Нееее ….,другарко Nina Naidenova след като държавата – НЗОК , не желае да оцени труда на медицинския персонал в България ,вече десетилетия наред , по -силата на търговския закон, с който бяха задължени всички лечебни заведения да се регистрират – насила, пак от държавата , сега е редно с оглед оцеляването им да извадят цени по тяхно усмотрение, както правят всички търговци навсякъде по Света ……… тогава с вашата здравна осигуровка ще стигнете до портиера на здравното заведение и нищо повече…….. а сега някой от телевизора ви лъже всеки божи ден ,че с 5 лева ще си купите скариди или октопод …… ,а ма не става – нали ??!!!

  5. Аман от прости хора , които си мислят , че кой знае какви здравни осигуровки плащаме ?! Аман от комунисти !!! Няма нищо безплатно – включително и безплатните хапчета , дето уж здравния министър ще ви ги дава за есенциална хипертония ! Ама никой не знае що е то есенциална и има ли тя почва в българското здравеопазване ?!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *