Респираторните (дихателните) инфекции ни нападат всяка зима и вероятно заради това си мислим, че не са много опасни. Започват с главоболие, отпадналост и повишена температура. Кашлица се появява едва след три дни. Поради тези особености често понасяме първите оплаквания на крак, без особено лечение. Но това е най-краткият път към белодробни увреждания.
Развива се бронхит, който слиза все по-дълбоко,
нарушава функцията на белите дробове и води до бронхопневмония
Болестта започва с втрисане и рязко повишаване на температурата. Пострадалият кашля, усеща силна жажда, диша ускорено и на присекулки. Понякога дишането му е придружен със стонове. Появяват се бодежи в едната или в двете половини на гръдния кош. Това неспокойно състояние се засилва през нощта. Пулсът се ускорява до 160 удара в минута. Симптомите налагат сериозен подход към заболяването, особено при възрастните хора, хронично болните и децата, поради намалените им защитни сили.
Стресът по правило влошава болестта
Причината е, че силните емоции нарушават вътрешното равновесие в човека. Влияят върху хормоните, баланса на солите и веществата, чрез които се предават нервните импулси. Така стресът нанася удар върху имунната система и целия организъм. Отразява се фатално на човешкото внимание. Подложените на стрес по-лесно се простудяват, защото са концентрирани върху емоционалните си проблеми, което намалява рефлексът им за самосъхранение. При такива условия е най-разумно да се търси лекар.
Диагнозата
се поставя въз основа на преглед, рентгенови, микробиологични, кръвни и други изследвания. От рентгеновата снимка се виждат настъпилите възпалителни изменения в белите дробове. Чрез посявка на секрет от гърлото върху специални хранителни среди се определят микроорганизмите, предизвикали заболяването. Това е важно при избора на подходящи медикаменти, които трябва да се използват своевременно. Подценената бронхопневмония може да доведе до тежки поражения – разнасяне на болестните причинители в организма, възпаление на плеврата и други органи по съседство, сърдечно-съдова, чернодробна и бъбречна недостатъчност.
Лечението
включва медикаменти за борба с температурата, кашлицата, болките и дихателната недостатъчност. Предписват се широкоспектърни антибиотици (срещу голям брой микроорганизми). При тежки случаи, обикновено в болнична обстановка, се ползва комбинация от противомикробни средства. Разработени са терапевтични схеми, с които може да се преодолее евентуална лекарствена устойчивост. За целта се предписват медикаменти, които взаимно подсилват оздравителния си ефект. Бронхопневмонията може да бъде избегната чрез предпазване от простуди, укрепване на имунната система и позитивни емоции във всекидневието ни.