Лекуват мозъка с охлаждане

Високи технологии

Лекуват мозъка с охлаждане

При инсулт болката е като светкавица

Отдавна е доказано, че един от най-рисковите за здравето фактори е високото кръвно налягане. Ако неговата стойност трайно надхвърля грониците – 140  на 90 мм живачен стълб, състоянието се определя като хипертонична болест. При липса на лечение тя може да причини множество увреждания, едно от които е мозъчният инсулт.

Сред най-важните сигнали

за настъпването му е появата  на особена болка. Неприятното усещане преминава през главата подобно на светкавица  и често е нетърпимо. За възможно критично състояние алармират и следните оплаквания: изтръпване на ръцете или кра­ката, парализа, замайване, двойно виждане, слабост. Много тревожно е, когато тези прояви са по-силно изразени от едната половина на лицето или тялото. Всички изброени симптоми говорят за инсулт, настъпил поради запушена или разкъсана артерия, доставяща кислород на мозъка. Ако в първите три часа от началото на инцидента пострадалият получи медицинска помощ, има шанс да се предотв­ратят тежки увреждания в централната нервна система. Идеална възможност за адекватно лечение след преценка на състоянието  при такъв инцидент предлага

ултразвуковата диагностика

Чрез нея може да се установи какви са мозъчните поражения, като се ползват четириизмерни образи на кръвоносните съдове, на зрителната система и нервите. Ултразвуковото изследване е високотехнологично и позволява бърза ориентация за структурата на наблюдаваните обекти, като при това пациентът изобщо не се травмира.  При такива условия може да се прави тромбектомия –отстраняване на кръвни съсиреци чрез специална технология. Новост в лечението на острия исхемичен мозъчен инсулт е

хипотермията

Представлява въздействие, при което телесната температура на пациентите се понижава под нормалната й граница – 36°С. Това понижаване също се извършва в условията на ултразвуково наблюдение. За лечение е достатъчно телесната температура да спадне до 35,5°C – 35°C. Долната безопасна граница е 34°C. Още по-ниските температури обаче  са вредни за мозъка. Лечението при инсулт се извършва чрез повърхностно охлаждане на тялото или чрез венозно въвеждане на охладени разтвори в кръвообращението. Така се ограничават засегнатите мозъчни зони, ако в тях е възникнало необратимо увреждане, довело до смърт на нервни клетки. Но все още охлаждането се ползва като допълнително лечение при пациенти с остър исхемичен инсулт.

Категории Консулт

Автор: Ваня Шипочлиева

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ  - София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Придобила е специалност по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *