С „отмятането“ на 180 депутати, подписали конституционните промени в сегашното Обикновено НС, и сетне „преляли“ в мнозинство от 204, в подкрепа на бламираните „исторически наброски“, дебатът за необходимостта от Нов конституционен ред, Велико народно събрание сякаш се „отпуши“. Но само привидно.
Крилатата фраза на френския посланик за „гнилите ябълки“ само загатна за а -то, но без да докара докрай един смълчано споделян „наратив“ за системната развала /corruptio- Lat./ на нрави, практики в съдебната система на България. И само там ли? За българския избирател става все по ясно, че „от гнили ябълки калвадос не става“.
Докато лидерът на АБВ „недоумява“ с какво другите партии от „стабилната“ коалиция са в зависимост от този, или Онзи, а реформаторите не са – политическите покровителства остават като залог за вербално обещани реформи. И тъкмо тук, във влиянието на патронажите, както са известни в съвременната политическа наука, изглежда „заровено кучето“. Което май си отхапа опашката…
Как тъй малцинствата стават „мнозинства“? Къде отиде представителството, като институция на реалната демокрация?. Дали фактът, че 70 на сто от всичко на всичко 40 на сто гласували, стига за да обяви и президентът Плевнелев с присъщата му еуфория, че „народът се произнесъл в полза на електронно гласуване“ ? Че това е победа за демокрацията?. Докато ред „гилдии“, че и съдии в тоги, наред с майките, излизат на протести.
Къде е истината?
Депутатите на Радан Кънев минават в опозиция, но Петър Москов остава министър на здравеопазването. Това решиха от ДСБ след четиричасови дебати на ръководството на партията в събота вечер.
Текстът на решението на НР на ДСБ, оповестено от Радан Кънев, гласи: „Националното ръководство на ДСБ подкрепя решението на лидера за снемане на политическото доверие от правителството и напускане на парламентарното мнозинство в 43-то НС поради отказа на партия ГЕРБ от договорения вариант на конституционните реформи и бламирането на министър Христо Иванов като министър на правосъдието.
ДСБ подкрепя провежданите реформаторски политики от д-р Петър Москов и във връзка с решението му за оставане на поста, прие оставката му като зам.-председател на партията“.
Изводът – Сегашният управленски елит, в своята конфигурация излъчваща мнима стабилност, не е в състояние да реализира дълбока реформа в българското общество.Веднаж поради липса на визия, втори път, заради дефицитъта на рационално претеглена експертиза за развитие на бизнес, наука, образование, здравеопазване, сигурност, в полза на българските национални интереси.
И трети – поради характера на едно управление, което не е способно да се раздели с представата за властта, функционираща не чрез строго спазвани норми и правила, а чрез мрежи от зависимости и обвързвания в името на групови и лични облаги.
Какво по ясно от това? Някой да има въпроси? Питайте, питайте пи-ярките на една отиваща си водевилна власт. Може да ви отговорят с някоя нелепица. Остана да им повярвате. За кой ли път. Ще съумее ли българското общество, да положи нови темели за здрава демократична държава? Или пак ще се завъртим около пустословия?
Ще рече – на страната ни днес е нужна решителна смяна на системата и дълбока реформа. А тя минава през развенчаване на корупционните покровителства в политика, бизнес, образование, че и културен живот, ако щете. И това е точка първа от Дневния ред на България!
Прочетете целият текст, заедно с откъс от книга на проф. Георгиев:
Още по темата:
Реформаторите стигнаха до компромис, но не исторически
14 декември 26 години по-късно
Христо Иванов: Борисов каза, че нищо няма да се случи без съгласуване с Цацаров
Пирамидата на прокуратурата и Сфинксът
Постановка ли е скандалът около Владимира Янева