Чардата на Чардафон

Съединението прави силата

Чардата на Чардафон

Как историята събра Продан Тишков с Гаврил Кръстевич

 

 

 

 

Знаете ли кой е Гаврил Кръстевич? Роден е в будния възрожденски град Котел. Ученик е на Райно Попович. Завършва Великата школа в Цариград, където е съученик на Георги Стойков Раковски. През 1843 г. завършва право в Сорбоната в Париж. Активен участник в църковните борби на българския народ. По негов проект е съставен екзархийският устав на Българската екзархия, която със султански ферман е обявена за официален представител на българския народ в Османската империя. След Освобождението е директор на вътрешните дела и главен секретар на генерал-губернатора на Източна Румелия Алеко Богориди.

Съединението заварва самия Гаврил Кръстевич генерал-губернатор и макар, че при арестуването му, той доброволно  предава ключа на града с думите: "И аз съм българин, момчета", историята на България го среща с Продан Тишков.

Продан Тишков е сержант майор от Източнорумелийската милиция. Прякорът иде от думата ЧАРДА – стадо говеда. Като подигравка към неговия главнокомандващ генерал Август фон Дригалски – директор на милицията и жандармерията в Източна Румелия, към Чарда-та лепват аристократичното фон и така Продан Тишков се сдобива с историческото си прозвище Чардафон.

След като майор Данаил Николаев арестува Гаврил Кръстевич, Чардафон го качва на един файтон, курдисва до него селската мома Недялка Шилева с гола сабя в ръка и така го разкарват като панаирджийска маймуна из целия Пловдив, а покрусеният Кръстевич намира сили да попита:

– А бе, Съединение, Съединение, ама каква е тази мома с гола сабя в ръка, бе момчета?

Продан Тишков става герой на Захари Стоянов, който пише за него хумористичния очерк "Чардафон Велики".

Пак на 6 септември, ала 118 години по-късно, един от потомците на Чардафон пусна бойни димки в женската тоалетна на Синдикалния дом в Пловдив. Така саботира заседанието на Националния съвет на СДС, нарочно насрочено за знаковата дата. Името му е Яне Янев, който тогава е лидер на едно от безенесетата у нас. В разпространените позиви Яне обещаваше да облече лидерите на СДС в раирани затворнически костюми. По-късно Яне стана коалиционен партньор на същите лидери, като присъедини създадената от доносника Георги Марков, известен като агент Николай, партия РЗС  в коалицията ОДС. И обгазената Надежда Михайлова го прие на драго сърце. Днес Яне Янев е съветник на премиера Борисов, който като главен секретар на МВР, нареди ареста му през 2003 г.:

Пусти Яне, луд гидия, връз тъгите на народа, гони като шафрантия политическа изгода.

Та прочета девизът "Съединението прави силата", лично аз не изкам да се присъединявам към подобни същества от чардата на Чардафон.

 

Категории Политика

Автор: Кин Стоянов

Кин Стоянов е журналист, писател и общественик, звършил специалност Философия в СУ "Св. Климент Охридски".. До 1992 г. се занимава основно с журналистика. Автор на книгите: „Камъчета за късмет“,„Ориентиране в обстановката“,„Гражданинът щастливец“ и други.През 1995-97 г. е главен редактор на издателство „Отечество“ и съюзен секретар на Съюза на българските фондации и сдружения. От края на1992 г. до 1995 г., както и от 1997 г.до 2005 г. е изпълнителен директор на Националния дарителски фонд„13 века България“. Дълги години работи като журналист.Сътрудник на в. „Стършел“;редактор в сп. „Смяна“; заместник-главен редактор на сп. „Български журналист“ и заместник-главен редактор на в. „Демокрация“.Основател и главен редактор на в. „Щастливец“, който списва заедно с покойния си баща Радой Ралин и Борис Димовски. Работил е в Българското национално радио в тандем с колегата си Емил Янев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *