Епилепсията и болестта на Паркинсон са резултат от действието на множество фактори – наследствени и от външната среда. Това сериозно затруднява лечението на двете неврологични увреждания. В класическата си форма терапевтичните подходи към тях са симптоматични, т.е. облекчават страданията, без да ги ликвидират. Но, ако се ползват два нови метода /оперативно премахване на епилептичното огнище в мозъка и дълбока мозъчна стимулация за лечение на болестта на Паркинсон/, постига се състояние, при което пациентът се чувства практически здрав.
Проблем обаче е цената на лечението
Тя е непосилна за обикновения българин, което принуждава специалистите да прилагат изцеления от миналия век. Ето защо медици от столичната Университетска многопрофилна болница за активно лечение /УМБАЛ/ "Св. Иван Рилски" настояват НЗОК да финансира новостите. В момента например, касата не заплаща изследвания, необходими за предоперативна подготовка за хирургично лечение на епилепсия. /Цената на изследванията е 10 000 лева. / НЗОК не покрива и консуматив, на стойност 40 000 лева, който се ползва срещу болестта на Паркинсон. Медиците са категорични, че при въвеждане на съвременните лечения трябва да се ангажира не само цялата здравна система, но и обществото, като му се предлага достатъчно информация. Малцина знаят, че днес може съвсем точно да се установи
огнищато на епилепсия в мозъка
Разгърнатата мозъчната кора е около 2,5 хил. кв. см и обикновено 1-2 см от тях са виновни за епилептичните припадъци. За да очертаят болестните огнища, лекарите правят продължителни изследвания. Едно от тях е ядреномагнитният резонанс /ЯМР/. При него се използват радиовълни, възникващи в хомогенно магнитно поле, които се насочват към мозъка. Когато вълните се срещнат с определена мозъчна структура, възниква ехосигнал, който се обработва компютърно и с помощта на математически изчисления се получава образ. Чрез апарат за ЯМР от висок клас се диагностицират минимални изменения, недоловими при обикновената образна диагностика. В Център за епилепсия и функционални заболявания на мозъка при столичната УМБАЛ „Св.Иван Рилски” се прави т.нар.
видео-ЕЕГ
Това е специална електроенцефалограма за регистриране на мозъчните импулси. По време на изследването от пациента се изисква да води нормалния си начин на живот, но с прикачени по главата електроди и закрепен към тялото апарат. За разлика от обикновената ЕЕГ, която продължава 10 минути, видео-електроенцефалограмата отнема дни, понякога седмици. Събраната информация се подлага на анализ и така се установява коя частица от мозъка е виновна за епилепсията. Винаги се проверява дали опасната частица се намира в близост до мозъчна зона, отговорна за жизненоважни функции. Едва тогава неврохирурзите предприемат оперативно отстраняване на опасната частица. Досега в Центъра за епилепсия, по новия метод са лекувани над 80 болни и нито един от тях не е получил усложнение.
Дълбоката мозъчна стимулация
е съвременен метод, чрез който се облекчава състоянието на пациенти с треперене и некоординирани движения, настъпили поради епилепсия, мултиплена склероза, болест на Паркинсон и др. Когато медикаментите вече не могат да помогнат, се прави операция, с която на болния се поставя устройство, наречено импулсен генератор. То предава леки електрически импулси на точно определени зони в мозъка. Първоначално в тях се въвеждат специални електроди. Проводниците, свързващи електродите с генератора, се зашиват под кожата на главата. Това е първият етап от хирургичното лечение. След седмица се прави втора операция, при която, под обща упойка, в пациента се въвежда импулсният генератор, който се поставя под кожата в горната част на лявата гръдна половина. Генераторът се съединява с електродите и започва да работи с батерия, която е достатъчна за около 5 години. След това устройството се заменя с нов генератор. При този лечебен метод мозъчните ядра не се унищожават, а се запазват и стимулират. Съвременната мозъчна стимулация помага на пациентите бързо да се възстановят и да преодолеят затворения си начин на живот, който са им наложили двигателните нарушения на болестта.