Всяка година в света над 12 милиона души се разболяват от различни форми на рак. У нас годишно се регистрират около 35 000 нови онкопациенти, което означава, че тази диагноза се поставя на 95 българи всеки ден. Близо 80 % от слчаите на ракови заболявания са резултат от стрес и неблагоприятно влияние на околната среда, твърди д-р Здравка Валерианова, ръководител на Националния раков регистър. Според нея най-значими фактори за появата на онкологични проблеми са неправилното хранене, на което се дължат 35% от раковите заболявания и тютюнопушенето – причина за 30% от тях.Огромна е ролята и на слабата физическа активност, различните видове травми, злоупотребата с алкохол и др.
Лечението
на раковите заболявания все още не е 100% ефективно. Към тях обикновено се подхожда хирургично и медикаментозно. След оперативно отстраняване на тумора най-често се преминава към лъче- и химиотерапия, за да не се допусне разнасяне на злокачествени клетки от първичното им огнище към други места в тялото. За сега химиотерапията се приема за надежден подход, въпреки страничните й въздействия – повръщане, анемия, депресия, чернодробни, бъбречни, сърдечносъдови и други проблеми. Овладяването им налага допълнителен прием на медикаменти, което натоварва пациента. За това се търсят нови лечебни методи, гарантиращи насочена атака към тумора и щадящи клетките в здравата тъкан. В Националния онкологичен център се прилага прицелна химиотерапия, чиято цел е минимално странично въздействие. Прави се и брахитерапия – облъчване в точно определено поле.
Имунотерапията
също се приема за един от най-перспективните начини за лечение на ракови заболявания.Същността на метода се основава върху прилагане на собствените клетки на организма. От кръвта на пациента се отделят клетки – Т-лимфоцити. Те се модифицират в лабораторни условия. Преди да се влеят в пациента, клетките се „научават“ да атакуват конкретния тип рак. Всичко това обаче прави процеса много дълъг и скъп.
Инсулин-потенцираната терапия
е друг метод, който активно се утвърждава. Лечението се основава на факта, че хормонът инсулин, произвеждан от задстомашната жлеза, осигурява транспорта на глюкоза през клетъчната мембрана. Това става с помощта на рецептори, разположени върху клетъчната повърхност. За покриване на енергийните нужди и за необузданото си развитие раковата клетка се нуждае от голямо количество глюкоза и разполага с 10 пъти повече рецептори за нея в сравнение със здравите клетки в организма. Лечението с инсулин улеснява транспорта на вещества през клетъчната мембрана, осигурява на химиотерапевтиците избирателен, директен пренос в раковите клетки. Когато хормонът се комбинира със стандартната химиотерапия, постига се желаният лечебен ефект със значително по-ниски дози на прилаганите вещества, което води до по-малко странични явления.Така инсулин-потенцираната терапия позволява да се ползват в ниски дози, от три до пет различни химиотерапевтици. Методът е част от
интегративната медицина
Тя се основава на тясната взаимовръзка между специалист и пациент, фокусира се върху особеностите на цялостния индивид, ползва научни доказателства и оползотворява разнообразни терапевтични подходи. Според специалистите по интегративна медицина – проф. Лъчезар Аврамов и доц. Христо Дамянов, не винаги средствата на официалната медицина гарантират висок процент на успех. Лечението на рака е изкуство, което се постига, ако към болния човек се подхожда индивидуално, с включване на най-удачните за него лечения, включително и т.нар. алтернативни методи. Днес лекарите придобиват все повече знания за рака и могат резултатно да се противопоставят на болестта. Но е важно да бъдат потърсени навреме.