Себепредателството СПИН

2 169 българи са ХИВ-серопозитивни

Себепредателството СПИН

Кой надделява в епичната битка между макро- и микроорганизма. Започна 12-ата Национална лятна кампания за безплатно, доброволно и анонимно консултиране и изследване за ХИВ и СПИН

 

Започна 12-ата Национална лятна кампания за безплатно, доброволно и анонимно консултиране и изследване за ХИВ и СПИН. Тя ще продължи до 13-и септември. Организира се от МЗ с участие на 19-те КАБКИС (кабинети за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН), всичките 28 РЗИ (регионални здравни инспекции) в страната, неправителствени организации.  Досега чрез подобни инициативи са изследвани над 37 000 души. Според проучвания на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН, от началото на 2015-та година са открити нови 126 ХИВ–серопозитивни български граждани, от които 90% са заразени по сексуален път. Общо регистрираните носители на ХИВ у нас към 25 юли т.г. са 2 169. 

Как ХИВ придобива надмощие

В човешкото тяло клетките на имунната система действат като войници, охраняващи крепост. Те обезоръжават и убиват всеки нападател. Така организмът се защитава от опасни вируси, бактерии, гъбички, различни вредности в околната среда.  Но се случва човек сам до отвори вратите на своята крепост. Един от пътищата за такова себепредателство са неразумните сексуални контакти. Тогава вирусът на човешкия имунен дефицит – ХИВ, унищожава в кръвта клетките-защитници. Крайната фаза на неговото надмощие е развитието на СПИН /синдром на придобитата имунна недостатъчност/.

Битката между стражите в организма и вируса-унищожител е различно дълга. Не е съвсем ясно защо при някои хора инфекцията се развихря за три-четири месеца, както е било при Фреди Меркюри, а при други са й нужни 10, 15, 20 години. Приема се, че някои генетични особености са определящи за надмощието на ХИВ. Не се отрича влиянието на допълнителни фактори като алкохолизм, наркотична зависимост, съчетание с друго  сексуално преносимо заболяване и пр.

Диагнозата

„ХИВ-инфекция” се поставя въз основа на кръвни тестове. Понякога това става случайно при рутинни изследвания без каквито и да било оплаквания. Показателно  за присъствието на имунодефицитния вирус е пониженото количество на  клетките-защитници. Важни са т.нар.  серологични изследвания. Чрез тях се търсят в кръвта на пациента специфични антитела /гликопротеини/, насочени срещу ХИВ или се откриват директно вирусни частици.

Заболяването  протича с разнообразни прояви

В резултат от агресията на вируса настъпва умерено повишаване на телесната температура, уголемяват се лимфните възли, редуцира се телесното тегло. Без ясна причина зрението се влошава, появяват се диария, херпеси, многобройни афти. Описaни са 26 болестни състояния, които са характерни за СПИН. Те включват различни инфекции, изявяващи се като пневмония, менингит, увреждания на периферните нерви. Развиват се злокачествени тумори, включително сарком на Капоши. При него по ходилата, ръцете и лицето избиват червеновиолетови и виолетовокафяви петна, които постепенно се обединяват в големи туморни образувания. Саркомът прогресира и  унищожава вътрешните органи.   Доказано е, че

лечението в ранен стадий

на всеки пациент намалява с 96% риска от заразяване на незасегнатия партньор или партньори. Засега срещу ХИВ се ползват медикаменти, включени в т.нар, антиретровирусна терапия. Тя не лекува окончателно, но забавя развитието на заразата и достигането й до  СПИН. У нас всеки ХИВ-позитивен, независимо дали е здравноосигурен или не, получава лечение, ако отговаря на определени медицински показатели. Много важно е пациентът да може  стриктно да следва терапевтичната схема и да спазва изискванията за контролни прегледи и изследвания.

Новост

е откриването на способ, с който се подсилват клетките-стражи в организма. След много експерименти е постигнато укрепване на имунната система до дотолкова, че тя сама да отхвърля разрушителния вирус. Резултатът обаче е получен върху опитни мишки. Очаква в бъдеще  той да увеличи  шансовете на хората в битката с тежките инфекции.  В момента най-сигурната профилактика е недопускане на себепредателство чрез избягване на случайни сексуални контакти и честа смяна на сексуалните партньори, използване на презерватив, изключително строга хигиена, особено  при пиърсинг, поставяне на татуировки или други действия, свързани с убождания.

Възможно ли е ХИВ да погуби човечеството?

Не, ако се съди по факти от историята: Юстиниановата чума, появила се шести век след Христа, е взела около 50 милиона жертви; близо 150 милиона души са загинали от едра шарка; черната чума, описана от Бокачио в “Декамерон” е отнела живота на 25 милиона души;  грипната епидемия през 1919-та година е поразила близо 20 милиона. Тези инфекции, включително и разпространяващите се по въздушно-капков път, не са заличили човешкото общество. Вероятно и СПИН-ът няма да направи това, въпреки печалните статистики и прогнози. Една от тях е на СЗО и предупреждава, че в света към 2020-та година 60% от болните хора ще бъдат ХИВ-позитивни. Дано компютрите да са сгрешили.

Виж още:Секс в необичайна среда? Опасно е!

Категории Консулт

Автор: Ваня Шипочлиева

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ  - София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Придобила е специалност по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *