Псориазисът се цели в тялото, ранява и душата

Притеснени в кожата си

Псориазисът се цели в тялото, ранява и душата

Биологичните препарати – светлина в тунела

За болестта псориазис и новостите в лечението му разговаряме със световноизвестния български дерматолог – Чл.-кор. проф. Николай Цанков, д.м.н.,  консултант на Клиниката по дерматология и венерология при МБАЛ "Токуда Болница София". Той е автор на над 300 научни труда, председател на Българското дерматологично дружество, член е на борда на Европейската академия по дерматология и венерология, почетен член на 17 научни медицински дружества от целия свят, носител на  награда на Световната дерматологична асоциация и на много други престижни отличия.

– Проф. Цанков, вярно ли е, че при болестта псориазис пораженията са не само телесни, но и дълбоко емоционални?

Да, така е. Като илюстрация ще цитирам американския писател Джон Ъпдайк, който е страдал от псориазис. Той казва:

„Навсякъде, където съм лежал, оставям пласт мъртва кожа. Всяка сутрин почиствам леглото си. Не страдам физически. Няма болка, нито дори сърбеж. Ние живеем дълго и по ирония на съдбата сме съвсем здрави във всяко друго отношение. Сексуалното ни желание е непокътнато, макар околните да избягват любовта ни. Погледът ни е орлов, макар да ненавиждаме да се взираме в себе си." /Из  "Дневникът на един прокажен"/

Псориазисът лишава жертвите си от личен живот и от социални контакти. Това се дължи на видимите поражения, които нанася върху кожата – зачервени, леко повдигнати  плочки или поразени места,  приличащи на малки червени капчици. Понякога уврежданията са подобни на пъпки, които  се разпростират по лакти, колена, ходила, ръце, гръб, глава…

Неотдавна, във връзка с промени в Закона за здравното осигуряване и групиране на заболяванията в два пакета – основен и допълнителен, един депутат заяви, че ако на човек му излезе пъпка на носа,  може спокойно да остане в листите на чакащите, защото състоянието му не изисква спешна намеса и не е социлано значимо…

– Ако за депутатите псориазисът е пъпка на носа, значи те не са на ясно, че  това е системно заболяване /не засяга само кожата/. При него се променя липидният  състав на кръвта, възникват атеросклеротични поражения, увреждат се ставите,  разгръща се метаболен синдром /това са група от болестни отклонения, при които пациентите са изложени на по-голям риск от развитие на сърдечносъдови заболявания, наднормено тегло, диабет от втори тип/. Не на последно място пострадалите са податливи на депресии. Още в края на 2012-та година у нас псориазисът бе признат за социално-значимо заболяване. Трябва да се има предвид, че това кожно страдание силно повлиява поведението на индивида, тласкайки го към социална изолация.  Би следвало да бъде в основния пакет.

– Колко и какви хора засяга псориазисът?

Между 1,5 и 3 процента от населението на планетата е засегнато от псориазис. Само в Европа боледуват близо 14 милиона души. Ако се екстраполират тези данни, може да се приеме, че в България пациентите са между 105 000 и 120 000 души. Тази болест е много стара. За нея се споменава в Библията, но в древни времена тя и проказата са наричани с общо име  – лепра.  Искам да подчертая, че псориазисът не е заразен и не се предава по полов път. Среща се сред всички съсловия, засяга бедни и богати, обикновени  граждани и известни личности, работници и интелектуалци, политици, членове на царски и кралски фамилии… При около 30 на сто от пациентите се установява наследственост.

– Кои фактори най-често провокират болестта?

– Открючващи са стресът, травмите, реакциите на организма към някои медикаменти. От значение са прекараните инфекции, неправилната употреба на антибиотици и др.

– Казват, че хората с псориазис не боледуват от рак…

– През 60-те и 70-те години на ХХ век дерматолозите бяха обучавани, че „псориазисът е здраве в болестта“ и че такива пациенти изключително рядко страдат от злокачествени заболявания. Днес обаче се смята, че при хората с псориазис е повишен рискът от развитие на рак на дебелото черво.

– Миналата година под Ваша редакция бе издадена   книгата „Псориазисът-системно заболяване”, в която една от главите е посветена на биологичната терапия. Какво представлява това най-съвременно лечение?

– Прилагането на биологични препарати стана възможно  след като бяха разгадани някои механизми, водещи до развитието на псориазис и отпадна схващането, че проблемът засяга само кожата. Изясни се, че болестта настъпва в отговор на имунни нарушения. Днес псориазисът се възприема като хронично, възпалително, системно заболяване. Лечението му включва средства, насочени срещу конкретни причинители на възпалителния процес. Преди  болният беше орисан всеки ден да се маже с мехлеми, да прави различни физиотерапевтични  процедури. А биологичните препарати обикновено се прилагат инжекционно, един път на 15 или 30 дни. Те поддържат човека, както се казва в медицината, клинично здрав. Не го лекуват, но силно подобряват качеството на живота му, което е много важно. Все още биологичните средства имат и странични ефекти като понижение на имунитета и в резултат – риск от реактивиране на латентна туберкулоза или други заболявания. За това се ползват под строг лекарски контрол. В България той се осъществява напълно, защото здравната каса е много стриктна при отпускането на тези лекарства.

– Могат ли да се комбинират със слънцелечение?

– Ако  пациентът е на биологична терапия, той може да стои на слънце и да се подлага на климатолечебни процедури като всеки друг човек. Българската дерматологична школа беше известна в чужбина с постиженията си в климатолечението, в таласотерапията /морелечението/.  Пациентите с псориазис на Клиниката по кожни и венерически болести при Александровска болница ползваха климатолечебни бази първоначално във Варна,  после в Свети Влас, накрая в Китен.  Но  със старта на реформите в здравната система климатолечението затихна, защото здравната каса не го покрива. Когато за него плащат пациентите, те не могат да бъдат достатъчно дисциплинирани. Това влошава крайния ефект.

– Какъв стил на живот препоръчвате на хората с псориазис?

– Първо, да избягват мазните храни, да ограничат  алкохола, да спрат цигарите. Доказано е, че при жените-пушачки псориазисът протича по-тежко. Много важно е пациентите да се пазят от стресове, да променят начина си на живот още веднага, щом разберат за своята болест.Така ще предотвратят  риска от задълбочаването й.

Категории Консулт

Автор: Ваня Шипочлиева

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ  - София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Придобила е специалност по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *