Двама студенти по археология, работещи като доброволци на строителен обект са направили рядка находка – зъб на 550 хил. години от далечен прародител на съвременните хора.
Според Музея за праистория в Тотавел, който съобщи за откритието това е една от най-старите находки от древните хора в Европа и определено – най-старата подобна останка на територията на Франция досега е била на около 100 хил. години.
Зъбът е открит на 23 юли в пещерата Кон дел Араго близо до селището Тотавел в Югозападна Франция. Двамата студенти Камии Джаке и Валентин Льошер са намерили долния зъб на възрастен мъж без наоколо да е имало други човешки останки. Според палеантрополога Ив Копен от Колеж дьо Франс в Париж заяви, че пещерата е използвана от хората в период от около 700 хил. години.
Реални човешки останки, включително скелетът на прочутия Homo erectus на възраст 450 хил. години, известен като Човека от Тотавел са открити в по-млади праисторически пластове от тези, в които бе открит въпросният зъб.
Според праисторическия музей зъбът е открит в пласт на възраст от около 560 хил. години – един сух, студен и ветровит период. Други находки от същия период са останки от храната, която са консумирали праисторическите хора – кости от коне, бизони, носорози, овце, както и каменни инструменти.
Първите съвременни представители на човешката раса са се появили в Европа преди около 50 хил. години.