Ще бъде ли осакатена съдебната реформа?

Ще бъде ли осакатена съдебната реформа?

Първата совалка на Борисов с АБВ показа, че за да осигури конституционно мнозинство, той е готов на недопустими компромиси

Заявката на премиера Бойко Борисов да осигури конституционно мнозинство за промените в основния закон, свързани с промените в съдебната власт, минава през парламентарна декларация по най-общите приоритети и обещания за бъдещи компромиси, които рискуват да обезсмислят реформата. След като преди ден обеща лично да намери консенсус за "трите важни стъпки на съдебната реформа", в понеделник Борисов се срещна с лидера на АБВ Георги Първанов.

Освен опозиционните БСП и ДПС партията на Първанов е единствената от четирите в управляващото мнозинство, която е против предложените конституционни промени. До момента ГЕРБ, Реформаторският блок (РБ), Патриотичният фронт (ПФ) и част от БДЦ, които подкрепят проекта, имат 133 гласа, а необходимият минимум е 160.

Това означава, че дори 11-те депутати от АБВ да гласуват "за", са нужни още депутати.

Още преди да е провел консултациите, Борисов обяви, че гласуването на конституционните промени ще е този петък.

След срещата с АБВ премиерът даде да се разбере, че проектът няма да бъде изтеглен, за да се подготви нов, както настояват ДПС и АБВ, но пък не изключи вариант той да бъде на практика осакатен. "Може да се намери консенсус в разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии, пряк избор на съдиите и прокурорите и по-голямата роля на инспектората", каза той. Какво ще е точно отстъплението на мнозинството, представено като консенсус, още не е ясно.

"Аз прочитам предложенията на министър-председателя като готовност за отказ от редица пунктове, заложени в конституционния проект за съдебна реформа, които бяха оспорени от АБВ. Говорим за свиването на мандата на магистратите – нещо, по което възразихме. Говорим за явното гласуване. Говорим за възможността всеки съд да пита Конституционния съд, с което да затлачим и забавим съдебния процес. И редица други неща, които не искам да изброявам. На практика аз виждам един стремеж да се редуцира конституционното предложение с 2/3. Дали е така – анализът ще покаже", каза Първанов на съвместна пресконференция с Борисов, който не оспори думите му.

Борисов поиска в четвъртък парламентът да приеме "джентълменска" декларация за трите точки, които обединяват управляващи и опозиция. И след това в петък промените в конституцията да бъдат гласувани на първо четене. По думите му юристите на ГЕРБ ще подготвят документа.

Първанов подкрепи гласуването на подобна декларация или решение, като уточни, че без такова на този етап позицията на АБВ е против промените.

От обясненията му стана ясно, че АБВ ще държат при второто четене на конституцията, когато се гласува текст по текст, да отпадне най-важната клауза, която реално ще реформира начина, по който се избират шефовете в съдебната власт. Разделянето на ВСС на две колегии – съдийска и прокурорско-следователства, цели ръководителите на съдилища да се избират от съдии и прокурорите да нямат намеса в този процес, както и обратното. Противниците на реформата предлагат кадровите решения да се взимат от общия пленум на двете колегии, което на практика бетонира статуквото.

"Борисов отново, както и последните дни, формулира три пункта, по част които нямаме различие. Те са наши изначални искания", заяви Първанов. И поясни: "Става дума за засилване ролята на Инспектората и прекия избор на магистратите. Имаме свое виждане и за третия пункт – разделянето на колегиите. "Ние по-скоро сме за това да има силен Пленум на ВСС и особено важно е, че ние държим във формирането на отделните квоти и колегии да не доминира политическото", каза Първанов.

По думите на Първанов, Борисов се опитвал да спаси "онова, което е възможно в създадената ситуация". Веднага след това той атакува Реформаторския блок, които според него са виновни съдебната реформа да стигне до задънена улица. "До това се стигна, защото имаше слаб експертен потенциал от страна на вносителите и онези, които се явяваха адвокати на реформата – т.нар реформатори", каза Първанов, според когото "случващото се до момента затруднява до крайна степен намирането на консенсус и работещо решение".

Най-многобройните вносители на проекта всъщност са ГЕРБ, поради численото превъзходство на депутатите им спрямо РБ, ПФ и т.н.

От своя страна Борисов благодари на Първанов за срещата, защото "съдебната реформа е една от много важните за кабинета".

"Специфичното при нея е, че иска промяна в конституцията, която се прави с много гласове и ни трябва подкрепа“, поясни министър-председателят.

 

"Аз ще бъде много благодарен, ако в петък всички парламентарно представени партии съумеем да направим мнозинство“, заяви Борисов, след което за сетен път повтори, че може да се намери консенсус, тъй като изтеглянето на конституционния проект би забавило процеса поне с месец и половина, а това щяло да бъде "важен политически знак".

Министър-председателят подчерта, че "му е важен политическият знак", който в петък ще се даде с гласуването на петата поправка в конституцията. Не е и нужно премиерът да назовава защо "му е важен" знакът, който ще бъде даден, защото само преди седмица ЕК в своя устен доклад за България даде ясно да се разбере, че реформата на Христо Иванов трябва да бъде проведена.

Веднага след това обаче Борисов отново обеща отстъпки от "спорните" за някои партии текстове, но в Закона за съдебната власт, който все още не е внесен, но бе оспорен от ДПС, БСП и АБВ.

Категории Политика

Автор: Редакция "Трансмедия"

Bio

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *