Автор: д-р Ваня Шипочлиева
Заразата с антракс във Варненско ще остане изолиран случай. Проблемът е овладян и място за паника няма – твърдят министър председателят Бойко Борисов, здравният министър д-р Петър Москов и цяла плеяда експерти в областта на хуманната и ветеринарната медицина. Няма причина да се съмняваме в откровеността им. Но, ако искаме нашето доверие да не бъде сляпо, би следвало да си кажем и съществуващите в момента малки притеснения.
Според председателя на Българския ветеринарен съюз д-р Трифон Цветков причина за инцидента във Варненско е непроведена ваксинация на животните. Засега не е ясно дали ще се наложи извънредна ваксинация в региона, където беше открито заразеното месо. Известно притеснение поражда и фактът, че починалият стопанин на болната от антракс крава е продал млякото й преди да тя да издъхне. Експертите се надяват, че няма да възникне зараза чрез млякото, защото у нас по традиция то да се вари и след това се консумира. Тази мярка се прилага дори за пастьоризираното мляко. /Ако то остане за дълго в хладилник, неговите вредни бактерии се разрастват./ Разумна мярка е също да се познават
симптомите
на антракса, въпреки че инфекцията е многолика. Дихателната й форма протича като грип или простудно заболяване, а при поглъщане на заразено месо се развива стомашно-чревна форма. Тя се проявява с повръщане на кръв, тежка диария, възпаление на червата, загуба на апетит. След попадане в храносмилателната система бактериите могат да се разпространят в човека по кръвен път. Кожната форма протича с образуване на рани с черен цвят в средата. В повечето случаи те не са болезнени, но са входна врата за допълнителни инфекции. При проява на някое от посочените оплаквания трябва да се търси лекар и обезателно да му се съобщи дали пациентът е имал контакт с животни. Лечението включва високи дози антибиотици. Създадени са няколко ваксини, които в момента се използват. Освен всичко това, добре е да знаем, че
антраксът е отдавнашно биологично оръжие
Със завоевателна цел заразата е използвана още през средните векове. По време на война трупове на умрели хора и животни са превърляни чрез катапулти в обсадените крепости. След това било въпрос на време зловонието и смъртта да прекършат упорството на враговете.
В годините на Първата световна война германски учени провеждат на Балканите експерименти с антраксни животни. Но ефектът от бологичното оръжие не е достатъчно убедителен и програмата е прекратена. От 1932 година японски въоръжени сили експериментират с антракс в Манджурия. Техният проект е разработван в т.нар. «Отряд 731», където са извършвани нечовешки опити с над 3 000 военнопленници. Там, освен антракс, се е експериментира и с много други причинители на смъртоносни инфекции.
През Втората световна война във Франция също се изследва анкракса с цел да бъде биологично оръжие. След превземането на страната от немските войски програмата е продължена. През този период и в САЩ разработват антраксни бомби, а от 1942 година Великобритания провежда тестове с антракс на шотланския остров Груинард. В резултат – земята му е опустошена, което го прави забранена територия за почти 50 години.
В бившия Съветски съюз опити с антракс се извършват в секретен център до град Свердловск. Там функционира специална лаборатория за производство на спори. Те са пренасяни и складирани на остров Возрождение, където ги прилагат върху животни. През 1979 година обаче, в резултат на техническа грешка в атмосферата са изпуснати антраксни спори. Стотици хора, живеещи в района на лабораторията, са заразени. Лабораторията е демонтирана едва през 1992 година. Днес остров Возрождения се е превърнал в полуостров, поради в пресъхване в областта му на Аралско море.
Тези факти не би следвало да внушават съмнение, че някой у нас би посмял да извърши подобен експеримент. Но е добре да ги помним като историческа поука. Като предупреждение.