Автор: д-р Ваня Шипочлиева
Когато бъбреците отказват да функционират и медикаментозната терапия не дава резултат, се прилага хемодиализа. В България пациентите на това лечение са над 3000, като ежегодно те се увеличават с 6-7%.
Хемодиализата е процедура, при която кръвта на болния се филтрира и така се освобождава от ненужните за организма вещества, вода и соли. Извършва се чрез диализатор. Това е специален апарат, снабден с полупропусклива мембрана и разтвор с определен състав на вода, аминокиселини и соли. Достъп на диализатора до кръвообръщението на човека се постига чрез т.нар. артерио-венозна фистула, която се прави под кожата /например, на ръката/. Голямо неудобство за пациентите е убождането с диализни игли при всяко пречистване на кръвта. След приключване на процедурата се налага около половин час натискане на убоденото място – с ръка или със специални щипки, за да спре кръвотечението.
Като преминава през апарата, кръвта се пречиства
и после се връща обратно в кръвоносната система на пациента. Хемодиализата се извършва обикновено три пъти седмично, като всяка процедура трае от 4 до 8 часа. Методът е съпроводен от редица усложнения, предизвикани най-често от бързата промяна в състава на кръвта и телесните течности. Наблюдават се мускулни спазми и спадане на кръвното налягане. Усеща се слабост, замаяност, гадене и прилошаване поради рязкото понижаване на кръвното налягане. Процедурата компенсира само отделителната функция на бъбреците, но не може да замести освобождаваните от тях вещества, влияещи върху образуването на кръвните клетки и обмяната на костите. Дългогодишното прилагане на хемодиализа се превръща
условие за появата на нови увреждания
– бъбречна хипертония и анемия, чупливост на костите, нарушения в нервната система, кожата и др. Може да се стигне до перикардит, белодробен застой, хроничен хепатит, ускорена атеросклероза и мозъчни промени. Начин да се избегне всичко това е бъбречната трансплантация. Задължително е пациентите, подложени на хемодиализа, да преминат на специална диета с ограничаване на фосфатните храни / от млечни продукти, ядки и варива/, намаляване на калия / от картофи, варива, кайсии, банани и др./ и с балансирано приемане на течности и готварска сол. Част от страничните ефекти на хемодиализата се избягват и чрез прием на медикаменти.