Какво вещаят мъртвите врани?

Какво вещаят мъртвите врани?

Нилската треска навлезе и у нас

Автор: д-р Ваня Шипочлиева

Нилската треска е  характерна за тропичните и субтропичните райони  на света. Появата й по нашите географски ширини вероятно се дължи на глобалното затопляне. Вирусът на Нилската треска напада птиците. Той се пренася от комари от рода Culex, които хапят птиците, а след това хапят и човека. Когато вирусите попаднат в комара, те започват да се придвижват в кръвта му и достигат до неговите слюнчени жлези. Това става за около 5 до 14 дни. През този период насекомото е силно заразно. Един от сигналите за развихрило се заболяване в определен район е намирането на множество мъртви врани.

В България рискът от инфекция е реален, докато са активни комарите, т.е. от април до средата на октомври. Първоначално при голяма част от пациентите с Нилска треска не се наблюдават почти никакви симптоми. Други от засегнатите получават главоболие, болки в тялото, кожен обрив и увеличени лимфни възли. В много малък процент от болните, вирусът предизвиква възпаление на централната нервна система и мозъчните обвивки. Понякога настъпва и увреждане на гръбначния мозък. За сега терапията е симптоматична, т.е. само облекчава състоянието на болния. Заразата не се предава от човек на човек. След поставяне на диагнозата пациентите преминават на стационарно лечение за около месец. Срещу Нилската треска не е изработена ваксина. Трябва да се има предвид, че децата и възрастните хора са най-уязвими.

Правилата за предпазване

налагат да се избягва дълъг престой край водоеми и области, в които се събират много комари, да се носи облекло, покриващо кожата и да се ползват репеленти / вещества, отблъскващи насекомите/. От съществено значение са личната хигиена и начинът на хранене. Отдавна се знае, че потта пивлича комарите. Същият ефект има и млечната киселина, която се отделя се през кожата при физически натоварвания. Освен често къпане, препоръчително е да се похапват повече домати. Доказано е, че в този зеленчук се съдържа вещество,  което  прогонва кръвосмучещите насекоми.

 

Категории Консулт

Автор: Редакция "Трансмедия"

Bio

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *