По повод 25-та годишнина от присъединяването на Финландия към ЕС в Министерството на външните работи в София се състоя конференция с участието на Н. Пр. Пяйви Блиника, извънреден и пълномощен посланик на Финландия в България. Конференцията бе организирана от Дипломатическия институт към Министерството на външните работи съвместно с финландското посолство в София и Българо-финландското дружество за приятелство. Присъстваха чуждестранни и български посланици и дипломати, учени и експерти, приятели на Финландия. Проявата се проведе в навечерието на националния празник на Финландия – 6 декември, на която дата преди 102 години е създадена финландската държава.
Конференцията бе открита от Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт, а основните изказвания бяха направени от проф. Венелин Цачевски, инициатор на конференцията, който проследи историята на присъединяването на Финландия към ЕС и четвъртвековното участие и роля на страната в съюза. В експозето си той отдели специално внимание на оказаната подкрепа от Финландия за приемането на България в ЕС през 2007 г., както и на ползотворното сътрудничество между двете страни.
Н. Пр. П. Блиника представи обстойно приоритетите и досегашните резултати на финландското председателство на Съвета на ЕС през втората половина на 2019 г. Направени бяха многобройни изказвания за участието и сътрудничеството на Финландия и България в ЕС. На конференцията бяха представени две нови книги за Финландия и българо-финландските отношения – „Хиляди момци са тръгнали на поход…. Финландци също са воювали за освобождението на България“ и „Страната на белите лилии. Северният приятел на България“.
Финландия подаде молба за членство в ЕС на 18 март 1992 г. Това бе значима промяна в провежданата след Втората световна война финландска политика на неутралитет. Членството в ЕС бе мотивирано от стремежа на страната да се приспособи към новите международни условия след настъпилите в края на 80-те години на миналия век кардинални промени в Източна Европа и последвалото разпадане на СССР. Целта бе да се създадат по-благоприятни условия за социално-икономическото развитие, в областта на сигурността и провеждането на външната политика на страната. Финландия, заедно с Швеция и Австрия, които имат подобен статут на военно необвързани страни, станаха участници в четвъртото поред разширяване на ЕС.