Над половината българи са на мнение, че няма необходимост от предсрочни парламентарни избори. Резултатите от местния вот доведоха до увеличаване на дистанцията между ГЕРБ и БСП. Партията на Слави Трифонов е четвърта политическа сила.
Въпреки наситените с политически събития месеци, не се отчита съществена динамика по отношение на оценката за работата на основните институции. Близо една четвърт (24%) оценяват положително работата на парламента срещу 63%, които дават отрицателна оценка. Правителството задържа малко по-високи нива, като една трета (33%) остават с положителна оценка, докато малко над половината (53%) с отрицателна. За президентската институция над половината (52%) дават положителна оценка за нейната работа, а 30% отрицателна.
През ноември Тренд отчита видимо по-сериозен дял (60%) в опцията, че правителството ще изкара пълен мандат, а само 16% заявяват, че според тях кабинетът ще завърши своя мандат предсрочно. Малко над половината (52%) от всички запитани пък са на мнение, че не са необходими предсрочни парламентарни избори. Динамиката, която се отчита в данните през ноември, в сравнение с предишните месеци, се дължи на резултатите от изминалите местни избори и утвърждаването на лидерската позиция от страна на ГЕРБ.
Традиционно след проведени избори, победителят в тях получава определен бонус, който ясно личи и в електоралния въпрос през месец ноември. ГЕРБ продължава да държи лидерството като обществена подкрепа с 23.8%, увеличавайки дистанцията с основния си опонент – БСП (18.4%). Третата позиция се запазва от ДПС с 6.9%. Новият политически проект на Слави Трифонов „Няма такава държава“ се нарежда на четвърто място с 5.1%. ВМРО и Демократична България също биха прескочили парламентарната бариера, тъй като събират подкрепа от съответно 3.4% и 3.1% от всички интервюирани, което при преизчисление само сред гласуващите би било над 4%.
Данните относно икономическата перспектива регистрират леко повишаване на оптимизма в последните месеци. През ноември 27% очакват подобрение в следващата една година, докато 17% виждат по-скоро влошаване. Най-голям дял остават тези, които смятат, че промяна няма да има в следващата една година – 44%.
* Проучването е реализирано в периода 1-10 октомври 2019 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ сред 1000 души на възраст 18+. Проучването е представително за пълнолетното население на страната.