Американският главен прокурор Уилям Бар обяви, че федералното правителство ще възстанови практиката да прилага смъртно наказание след 16-годишно прекъсване, като предстои да бъдат насрочени дати за екзекуциите на петима души, осъдени за убийство, предава AFP.
Новината идва след призива на президента Доналд Тръмп за по-строги наказания при сериозните престъпления, като Бар е бил инициаторът на решението, взето от Федералното бюро за затворите, което е приело това действия. Екзекуциите ще се извършват чрез инжекции.
„Министерството на правосъдието защитава върховенството на закона – ние сме длъжни пред жертвите и техните семейства да изпълним наказанията, наложени от нашите съдилища“, каза Бар в изявление.
Администрацията на президента Доналд Тръмп, който е голям поддръжник на смъртното наказание, обяви, че след 16-годишно прекъсване възобновява екзекуциите на федерално равнище – новина, посрещната с остри критики от опозиционните демократи, предаде АФП.
Министерството на правосъдието е одобрило нов протокол за изпълняване на присъди със смъртоносна инжекция и е планирало по искане на министър Уилям Бар пет екзекуции, които ще бъдат извършени във федерален затвор в град Тера Хоут, щата Индиана, пред декември тази години и януари 2020 г.
Те са осъдени, че са „убили, а в някои случаи – изтезавали и изнасилили, най-уязвимите членове на обществото: деца или възрастни хора“, и са изчерпали всички правни възможности за обжалване, посочи в комюнике министерството.
„Смъртното наказание е неморално и не работи“, реагира сенатор Камала Харис, претендентка за номинацията на Демократическата партия за президентските избори догодина. „Твърде много невинни хора са били осъдени на смърт. Нужен ни е мораториум на национално равнище върху смъртното наказание, а не връщането му“, написа тя в Туитър.
Президентът Тръмп редовно настоява за по-често прилагане на смъртна присъда – за трафик на наркотици, масови убийства, за убийство на полицаи, за ислямисти.
Смъртното наказание е законно в САЩ, но има значителни различия между щатите. В много от тях то е незаконно, а в други е обявен мораториум. Смъртната присъда е в сила в 25 от 50-те щата, но в много от тях на практика то не се прилага, поради трудностите по осигуряване на смъртоносните субстанции и въпросите доколко законни са тези продукти. При все това само през 2018 г. в цялата страна бяха екзекутирани 25 осъдени на смърт, 13 от тях – в щата Тексас.