Партиите и коалициите ще трябва да върнат надвзетите от държавната партийна субсидия до края на 2020 г., в противен случай започва да тече лихва върху сумите. Това решиха депутатите с окончателното приемане на промените в Закона за политическите партии, предаде БГНЕС.
Законопроектът е внесен от Министерски съвет, а с него цели въвеждането на стриктна уредба за формирането, изчислението и изплащането на държавната субсидия за политическите партии и коалиции.
Повод за законодателната инициатива стана оповестеното от „Шоуто на Слави“ журналистическо разследване, в което има информация за допуснати нарушения при определяне на партийната субсидия за 2018 г. От показаните там документи е видно, че субсидията за този период е следвало да бъде точно 32 128 844 лв., но вместо това партиите са получили 38 684 384, което е с около 6 519 540 лв. повече.
Така на практика вместо 11 лева на действителен глас, каквато е заложената в държавния бюджет партийна субсидия, няколко партии са получили по 13,23 лв. на глас. Освен парламентарно представените ГЕРБ, БСП, „Обединени патриоти“, ДПС и „Воля“, от по-високата субсидия са се възползвали и партиите, които не са влезли в Народното събрание, но са преминали границата от 1% на последните парламентарни избори.
С промените се предвижда още преизчисление на годишната субсидия за периода от 26 май 2016 г. до влизането на закона в сила, а намалението да бъде за сметка на следващи траншове. При липса на такива обаче, разликата ще трябва да бъде възстановена от съответната партия.
Надвзетата субсидия предизвика много полемики и въпроси, как така нито една партия не забеляза доста по-високата сума, която е взета за получените гласове, които не са тайна. Тя стана и повод лидерът на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов да предложи субсидията от 11 лв. да стане 1 лв. ВМРО отидоха някъде по средата с 5 лв. на действителен глас. Надцакването продължи с екстравагантното предложение на депутата от ДПС Делян Пеевски, който разви идеята си тази субсидия да е 0 (нула) лева.