Председателят на венецуелския парламент Хуан Гуайдо се самообяви за временен президент и положи клетва, а минути по-късно получи признание от САЩ и поне десет американски държави, сред които всички големи в Южна Америка.
Управляващите в Каракас нарекоха случващото се опит за преврат и намеса в делата на Венецуела с цел създаване на „марионетно правителство“, а президентът Николас Мадуро обяви, че страната му скъсва отношения със Съединените щати.
Това стана часове след насрочената „масова мобилизация“ заради бунта на няколко десетки военни във Венецуела, на фона на опита на доминирания от опозицията парламент да отстрани Мадуро, чийто избор смята за нелегитимен. Мадуро започна новия си мандат на 10 януари в условията на продължаваща години икономическа криза в страната и рекордна хиперинфлация.
„Официално се заклевам да изпълнявам правомощията на президент на Венецуела“, заяви самият временен президент на митинг на опозицията във венецуелската столица, съобщи венецуелският вестник „Ел Насионал“ и БТА. Това стана, след като хиляди хора излязоха днес по улиците на Каракас и други градове, за да искат отстраняване на правителството на Мадуро. Гуайдо увери привържениците си, че е готов да свали Мадуро с помощта на армията, ако това
„Временният президент“, за какъвто Гуайдо се смята сега, бе бързо признат и от американския държавен глава Доналд Тръмп. В изявление президентът на САЩ каза, че ще използва цялата дипломатическа и политическа тежест на страната си, за да оказва натиск за възстановяване на венецуелската демокрация, предаде „Ройтерс“. Тръмп също така окуражи другите правителства в Западното полукълбо да признаят Гуайдо.
Джон Болтън, съветникът му за националната сигурност, написа в „Туитър“, че „народът на Венецуела храбро извиси глас срещу корупцията на режима, недостига на храни и лекарства, липсата на върховенство на закона“. С тези думи Болтън обяви и показа копие от решението на Тръмп. Последва публикация на самия президент, в която той каза, че жителите на Венецуела са „страдали твърде много“ заради „нелегитимния режим на Мадуро“.
Няколко испаноезични медии, като цитират източници от Вашингтон, твърдят, че Белият дом разглежда „всички възможни мерки“ като отговор на евентуално насилие от страна на управляващите.
Източник на „Ройтерс“, пожелал да запази анонимност, междувременно съобщи, че Канада също планира да признае Гуайдо в близките часове. Президентът на Парагвай Марио Абдо Бенитес също обяви поддръжка за него, предаде регионалната телевизия NTN24. Следващият обявил Гуайдо за законен президент бе Хуан Дуке, държавният глава на Колумбия. Малко по-късно това направи и президентът на Бразилия Жаир Болсонаро, който увери, че ще поддържа „демократичния преход“ във Венецуела. Последваха Перу, Еквадор, Чили, Гватемала и Коста Рика. Половин час след тях дойде ред на президента на Аржентина Маурисио Макри.
„Ел мундо“ пише, че решението е взето на среща на лидерите на страните по време на икономическия форум в Давос.
Различна реакция дойде от Мексико, чието външно министерство каза, че „засега“ няма да има промяна в политиката към Венецуела. Мексико бе една от страните, обвинявани от Мадуро, че стоят зад протестите на опозицията от 2017 г., при които загинаха над 120 души, а по-късно – и за покушение срещу него. За момента обаче страната не признава Гуайдо, съобщиха „Ел паис“ и „Ройтерс“. Очаквано Боливия също застана зад Мадуро.
Президентът на Организацията на латиноамериканските държави (ОАД) Луис Алмагро поздрави Гуайдо и каза, че той има „пълното признание“ на ОАД, за да подтикне завръщането на Венецуела към демокрацията, съобщи „Ел Паис“. ОАД – основната регионална група, обединяваща всички държави на континента – през юни обяви, че заради управляващите във Венецуела и кризата, която предизвикват, членството на страната ще бъде замразено.
Междувременно в Мадрид хиляди призовават испанския премиер Педро Санчес също да признае Гуайдо за президент, пише в. А Бе Се. Днешните протести срещу Мадуро бяха свикани от венецуелците в десетки държави, а най-голяма част от напусналите американския континент отидоха именно в Испания.
Управляващите отговориха, като поискаха от привържениците си да излязат на контрадемонстрация. Същевременно председателят на създаденото от Мадуро Учредително събрание (орган, подобен на Велико народно събрание, който трябва да пренапише конституцията на страната) Диосдадо Кабейо призова поддръжниците на Мадуро да се съберат пред седалището на президентството в знак на подкрепа пък държавния глава. Самият Мадуро отмени участието си в „контрамитинг“, който трябваше да се състои в Каракас.
Мадуро даде 72 часа на американския дипломатически персонал и гражданите да напуснат Венецуела.
По-рано Гуайдо, който като председател на парламента обяви Мадуро за узурпатор миналия месец, обяви, че ще свика избори. Още тогава телевизия Си Ен Ен, като цитира свои източници, съобщи, че Тръмп обмисля да приеме позицията на парламента във Венецуела. Източници на „Ройтерс“ казаха днес, че администрацията на президента е чакала Гуайдо да се закълне, за да изпрати позицията си.
Би Би Си съобщава за ожесточени сблъсъци между демонстрантите и националната гвардия в столицата Каракас, разпръскване на сълзотворен газ и подпалени автомобили.