След като отчита декларираното намерение на правителството за решаване на проблема с Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), Българската академия на науките изразява съгласие за частичното му извеждане и преминаване към нова структура.
Това реши общото събрание на академията днес с 69 гласа „за“ и 9 „въздържал се“. Под частично извеждане се разбира извеждане на цялостната оперативна дейност на института, както и служителите, които не искат да са част от академията. Общото събрание на БАН обаче замълча за базите и имотите на института.
За изследователската дейност в решението не се казва нищо. От коментарите по време на заседанието се разбра, че тя е неделима част от оперативната работа, но учени от други институти искат тя да бъде запазена в академията. Според председателя акад. Юлиан Ревалски ако някой от учените от НИМХ иска да остане в БАН, ще остане. Очаква се отделянето да стане факт от 1 януари.
Представители на НИМХ изразиха недоволство, че се дава разрешение само за частично отделяне. Според отстранения му директор проф. Христофор Брънзов решението е неработещо. Освен това в него не се казва нищо за активите на института – бази, станции, имоти и т.н. Акад. Ревалски обяви, че метеоролозите няма как да извършват оперативна дейност без станции си, тъй че ще ги получат при раздялата.
„Правителството трябва да побърза. В следващите дни институтът, които 12 дни работи без ръководство, ще спре да работи“, обяви проф. Брънзов. По-късно министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви, че се реши къде да бъде институтът и какъв да е организационно-правният му статут. Той призова да бъде избран временно изпълняващ длъжността директор.
На заседанието на общото събрание негови членове изказаха мнение, че мотив за конфликта между академията и института е изтичащият мандат на проф. Христофор Брънзов. Той отрече и обяви, че има право да се кандидатира за поста отново, но целта му била да реши проблемите, в т.ч. и с финансирането.
При дебатите се разбра, че вътрешният финансов одит на института е прекратен, а одиторите твърдят, че са били възпрепятствани. Според представители на НИМХ това не отговаря на истината, а в момента тече одит на министерството.
То идва след месеци протести на синоптиците срещу мизерията, в която БАН държи института, като преразпределя трохи от държавната субсидия към НИМХ. Те бяха подминавани с мълчание от ръководството на Академията до момента, в който метеоролозите не обявиха, че спират прогнозите за времето от септември, защото нямат пари, за да платят сметките за ток и комуникации. Те се обърнаха към премиера и министъра на образованието с искане институтът да бъде изведен от структурата на БАН и да мине под шапката на МОН.