Премиерът Бойко Борисов представи нова идея за рестарт на проекта за изграждане на АЕЦ „Белене“. На инвестиционния форум за Западните Балкани, който Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) организира в Лондон, българският министър-председател разви тезата как с помощта на банката може да се финансира балкански проект, в който да се включат вече купените реактори за непостроената атомна централа.
„Аз ще говоря с банката сега, защото в България имаме два платени, докарани ядрени реактора 2+ за 220 мегавата. Платили сме ги 4 млрд. и седят в кашоните… Дали не биха могли да помислим за едно общо финансиране с проценти, за един балкански проект и с тази електропреносна система… България има много добре развита електропреносна система и в момента изнасяме през Сърбия за Гърция и за Македония ток… Днеска ми дойде идеята, че това би могло да е за нашата АЕЦ „Белене“ едно прекрасно решение с европейско финансиране, с акционери всички нас, така че можем да си говорим и това“, обясни Борисов на пресконференцията след форума, цитиран от „Дневник“.
На срещата присъстваха председателят на ЕБВР Сума Чакрабарти и лидерите на Западните Балкани – премиерите на Сърбия Ана Бърнабич, на Черна гора Душко Маркович, на Албания Еди Рама и на Македония Зоран Заев, на Косово Рамуш Харадинай и председателстващия председателството на Босна и Херцеговина Денис Звиздич.
„Би могло електропреносните ни системи да се свържат така, че от България, през Подгорица да отива в Италия“, каза още Борисов. Той говори за газовия хъб „Балкан“, за готовия интерконектор с Румъния и др.
Според официалното съобщение от Министерски съвет по време на форума министър-председателят е провел среща със заместник помощник държавния секретар на САЩ за Европа и Евразия Матю Палмър. Пред него Борисов е представил приоритетите на България за развитие на газовата инфраструктура и постигане на независимост на страната по отношение на газовите доставки. Борисов акцентира върху изграждането на европейския хъб „Балкан“ и неговото значение за България и за региона.