Открит урок по история, детска изложба, фотографско ателие, музейна експозиция на открито и походи са сред проявите в програмата за отбелязване на 140-годишнината от Шипченската епопея. В нея са предвидени още голямо българско хоро и тържествена заря-проверка.
На 25-и и 26-и август Казанлък и на връх Шипка ще привлекат българи от различни възрасти. Честването е под патронажа на президента. В тържествата ще вземат участие председателят на Народното събрание Димитър Главчев, министри, депутати и представители на дипломатическите мисии.
Боевете на Шипка са повратен момент в Руско-турската освободителна война. В тях българското опълчение играе ключова роля. Битките от 21 до 26 август 1877 г. са известни в историята като Шипченска епопея.
Руско-българските военни сили под командването на генерал Столетов наброявали около 7 500 души. Задачата им била да спрат армията на Сюлейман паша, която е разполагала с модерно въоръжени 27 000 души.
Турската армия искала да премине Балкана и да се съедини с турските части в Североизточна България в помощ на обсадената в Плевен армия на Осман паша. Шест дни защитниците на прохода отблъскват османците и проходът е спасен.