Съюзът на съдиите в България излезе с обръщение до колегите си от страната по повод измененията, приети в Закона за съдебната власт, и не налагането на вето върху текстовете въпреки призива от ССБ, партии и организации президентът да упражни правото си на вето.
„ССБ отправи призив до президента да упражни правомощието си за налагане на вето на приетия закон по съображения, че освен посочената по-горе разпоредба, са приети и други, които са противоконституционни и не по-малко опасни – задължителното и неподлежащо на никаква преценка отстраняване на магистрат, срещу когото е повдигнато обвинение за умишлено престъпление от общ характер; „кариерните бонуси“ за членовете на ВСС и на ИВСС. Президентът не върна закона за ново обсъждане в Народното събрание, той е публикуван в Държавен вестник на 11.08.2017 г. и влиза в сила от 15.08.2017 г. Срокът за подаване на декларация за членство в професионална организация изтича на 14.09.2017 г.“, се казва в обръщението.
Наред с няколко оценени не само като спорни промени, но и даващи възможност за отстраняване на нежелани и неудобни съдии по волята на прокуратурата, ЗСВ въвежда и задължение в едномесечен срок от влизането в сила всички магистрати да декларират, ако членуват в съсловна организация.
ССБ оценява като сковаващ ефектът на въведеното задължение спрямо правото на свободно сдружаване на магистратите и напомня, че тази оценка е направена и от авторитетни международни организации на магистрати.
Досега – според приетия през 2015 г. ЗСВ, бяха задължени само новопостъпващите в съдебната система магистрати да обявяват в коя съсловна организация членуват. Още тогава – при първото гласувано изискване за деклариране през 2015, от парламентарните дебати се разбра че измененията се правят именно заради Съюза на съдиите. Тази професионална организация дори бе третирана в речите на депутати от ДПС, и то от парламентарната трибуна, като рушител на стабилността и опасна за държавните интереси, което трябваше да стресне както членуващите, така и новопостъпващи съдии в ССБ – и чрез страх Съюзът на съдиите в България да бъде лека полека ликвидиран.
Подобни интерпретации за ССБ като за вредна съсловна организация, на която се приписваше и политическа роля, се заявяваха многократно и от лоялното на главния прокурор мнозинство във Висшия съдебен съвет, в пълно съзвучие с паралелните агресивни нападки, които се сипят всекидневно от медийната империя на депутата от ДПС Делян Пеевски. Без да събудят никаква реакция на ВСС , каквото задължение има съветът, ако си изпълняваше функциите според Конституцията.
„Тъкмо здравата тъкан на масовото и ежедневно съдийско приличие поддържа независимостта на съдебната власт. Но и то се нуждае от непрестанни усилия, за да не бъде уязвено или сломено. А тези усилия не са по силите на един човек.
ССБ заема позиция по всеки законодателен въпрос и всеки проблем, свързан със съдебната система. Това е трудно постижимо за професионалното битие на отделния съдия, натоварен с тежката задача да правораздава качествено и в разумен срок.
Задачата на професионалните сдружения е те да поемат тези усилия, отстоявайки всеобщия интерес и интегритет на гилдията, както и независимостта на съда и на отделния съдия, когато има посегателства. Професионален дълг на съдийското сдружение е да бъде ревностен блюстител на върховенството на правото“, се казва в документът.
„Не се изключва тези ценности да не се припознават от другите две власти. Вероятно затова, а и в контекста на постигнатото досега, нашата съсловна организация е неприкрит обект на прицел. Въпреки външните и вътрешните критики към дейността й, резултатите от последната явно я определят като заслужаваща неутрализирането й цел. Изкушението да се заключи, че това е вид самостойно признание за постигнатото от ССБ, е нескромно и недостойно, но изглежда като че да е факт, че отсъствието на подобна съсловна организация, би улеснило опитите за посегателства връз съда“, казват още съдиите от съсловната организация.