Правосъдният министър Цецка Цачева реши да свика извънреден пленум на ВСС в петък. Поводът са „ред нерешени важни въпроси“. По това време членовете на ВСС трябваше да са в Бургас на среща на Балканската и Евро-Средиземноморска мрежа на съдебните съвети на (10 и 11 юли) в Гранд хотел енд СПА „Приморец“.
Цецка Цачева явно се е вслушала в призива на шестимата членове на ВСС, които в писмо настояваха за извънредно заседание, както съобщи „ДеФакто“. Те са Галина Карагьозова, Камен Иванов, Калин Калпакчиев, Соня Найденова, Юлиана Колева и Юлия Ковачева.
Настояването за извънреден пленум на ВСС дойде след свалянето на кворума два поредни пъти, след напускането на мнозинството на главния прокурор Сотир Цацаров по негова инициатива, за да не се обсъждат неприятни за него теми.
Писмото на шестимата е изпратено миналия четвъртък, малко след прекратяване на пленума заради липсата на кворум.
Така в дневния ред влиза „многострадалната“ точка, която Калин Калпакчиев (а вече и заедно със Соня Найденова) опитва да вкара от януари 2017 г. и се отнася до обсъждане на въпроса – какви мерки ще се предприемат след анализа на европейските прокурори в българската прокуратура.
Ето и пълния текст на писмото до Цецка Цачева:
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ЦАЧЕВА,
С оглед правомощията Ви по чл.32, ал.1, изр.първо, вр. с чл.33, ал.1, изр.първо от Закона за съдебната власт, Ви молим да свикате заседание на пленума на Висшия съдебен съвет за дата 13 юли 2017 год.
Молбата ни е породена от обстоятелството, че в две поредни заседания на пленума на ВСС – на 29 юни 2017 год. и днес 6 юли 2017 год., поради липсата на кворум, не бяха разгледани всички точки по одобрения дневния ред.
Останалите неразгледани точки от днешния дневен ред засягат кадрови въпроси, нормалното функциониране на съдилища и прокуратури, както и други важни въпроси, касаещи съдебната власт.
Отлагане на обсъждането им и вземане на решения по тези точки за по-дълъг период може да доведе до затруднения За органите на съдебната власт, както и на заинтересованите лица. Предлагаме тези точки да се включат в дневния ред за 13 юли 2017 год.
чл 127 КРБ и чл 145ЗСВ – Съгласно Конституцията на Република България, Прокуратурата на Република България следи за спазване на законността (чл. 127 КРБ), като:
ръководи разследването и упражнява надзор за законосъобразното му провеждане;
може да извършва разследване;
привлича към отговорност лицата, които са извършили престъпления, и поддържа обвинението по дела от общ характер;
упражнява надзор при изпълнение на наказателните и други принудителни мерки;
предприема действия за отмяна на незаконосъобразни актове;
в предвидените със закон случаи участва в граждански и административни дела.
Съгласно Закона за съдебната власт, при изпълнение на предвидените в него функции (чл. 145 ЗСВ) прокурорът може:
да изисква документи, сведения, обяснения, експертни мнения и други материали, като определя срок за получаването им;
лично да извършва проверки;
да възлага на съответните органи, при данни за престъпления или за незаконосъобразни актове и действия, да извършват проверки и ревизии в определен от него срок, като му представят заключения, а при поискване – и всички материали;
да призовава граждани или упълномощени представители на юридически лица, като при неявяването им без уважителни причини, може да разпореди принудително довеждане;
да изпраща материалите на компетентния орган, когато установи, че има основание за търсене на отговорност или за прилагане на принудителни административни мерки, които не може да осъществи лично;
да прилага предвидените от закона мерки при наличие на данни, че може да бъде извършено престъпление от общ характер или друго закононарушение.
Лично извършените или възложените на съответните органи проверки от прокурора се извършват в двумесечен срок, който при необходимост може да бъде удължен еднократно от административния ръководител на съответната прокуратура с един месец. Прокурорът се произнася по материалите от проверката в срок до един месец от получаването им.
Разпорежданията на прокурора, издадени в съответствие с неговата компетентност и закона, са задължителни за държавните органи, длъжностните лица, юридическите лица и гражданите.
Държавните органи, юридическите лица и длъжностните лица са длъжни да оказват съдействие на прокурора при изпълнение на правомощията му и да му осигуряват достъп до съответните помещения и места.
В рамките на своята компетентност и в съответствие със закона, прокурорът може да дава задължителни писмени разпореждания на полицейските органи.
Прокурорът протестира и иска отмяна или изменение на незаконосъобразни актове в срока и по реда, предвидени със закон. Той може да спре изпълнението на акта до разглеждането на протеста от съответния орган, ако това е предвидено със закон.
При упражняване на надзор за законност върху изпълнение на наказанията, на другите принудителни мерки и в местата за задържане (чл. 146 ЗСВ) прокурорът може да:
посещава без предварително разрешение на администрацията местата за задържане, за лишаване от свобода и за изпълнение на другите принудителни мерки и да проверява документите, въз основа на които се задържат лицата;
разговаря насаме със задържаните или настанените;
разглежда предложения, сигнали, жалби и молби във връзка с изпълнение на наказанията и на другите принудителни мерки, предвидени със закон;
нарежда писмено на органите по изпълнение на наказанията и на администрацията на местата за изпълнение на другите принудителни мерки да го уведомяват за определени действия, актове и събития.
За отстраняване и предотвратяване на нарушенията, установени при упражняване на надзора за законност, прокурорът:
освобождава незабавно всеки, който е задържан незаконно в местата за лишаване от свобода и за изпълнение на другите принудителни мерки;
дава задължителни писмени разпореждания за отстраняване на констатирани нарушения;
спира изпълнението на незаконосъобразни писмени заповеди и разпореждания на длъжностни лица и иска отмяната им по съответния ред.