ГЕРБ оттеглиха законопроекта за промени в Закона за опазване на земеделските земи. Преди това Цветан Цветанов, председател на ПГ на ГЕРБ, и бившият зам.-земеделски министър Десислава Танева обявиха, че оттеглят доверието си от проектозакона, предаде БГНЕС.
Законопроектът бе внесен от народни представители от ГЕРБ и Обединени патриоти и с него се предвижда да се удължи възможността за строителство по морето с още три години.
Именно тези законови промени вчера вдигнаха природозащитници на протест. Днес пред НС пък бяха на протест собственици на земеделски земи край морето.
Те настояват за приемане на закона, който удължава възможността за строителство по морето с още три години. Законопроектът предвижда срокът за застрояване на земеделска земя, включително и тези по морето, да бъде удължен от 6 на 9 години.
Недоволството на природозащитниците е свързано с опасения, че може да се допусне безконтролно застрояване край морето. Според сега действащия закон до 23 май земеделски земи край морето, чийто статут е бил променен, но не е построено нищо, отново трябва да станат земеделски терени.
ГЕРБ и ОП внасят промени за удължаване на този срок с аргумента, в противен случай щели да бъдат ощетени собствениците на имоти, които по една или друга причина на са успели да инвестират или да намерят инвеститор.
„Законопроектът за опазване на земеделските земи се оттегли заради неразбирателство в редиците на мнозинството и съмнение в собствената им дейност.“ Това каза Валери Жаблянов, заместник-председател на Народното събрание, по време на брифинг в Народното събрание, предаде „Фокус“.
„Искам да подчертая тези обстоятелства, за да сме наясно, че законодателният процес тръгна порочно“, каза Жаблянов. Той посочи, че БСП е поставила въпроса за начина, по който е бил внесен този законопроект – без никакво обсъждане.
„Ще отстояваме в законодателната си дейност обществения интерес“, заяви Жаблянов. По думите му в едно сложно и многообразно общество има различни интереси. Той заяви, че обсъждането на интересите на няколко човека и инвеститори не може да бъде законодателството на България.
„Справедливостта не може да бъде постигната чрез такъв вид законодателен процес. Ние сме против това законодателство, ще продължаваме да настояваме и да обръщаме внимание на общественото мнение в България за всички онези порочни практики“, посочи зам.-председателят на Народното събрание.