Какво се крие зад небивалата активност на прокуратурата от последната седмица, която извика възхищението на Бойко Борисов? Бъдещият премиер похвали зачестилите акции и дори провидя в тях „румънски модел“, иначе силно недолюбван и публично критикуван от определен кръг магистрати, включително и от главния прокурор.
Не трябва обаче да си специалист по корпоративно право, за да се сетиш, че зад въпросните проверки на прокурорите няма „румънска връзка“. Някаква връзка има, но тя не е румънска, а българска. И не е връзка, а връзки, в другия смисъл на думата.
“Уверявам ви, че действаме по график”, каза говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова след проверката в НЕК днес. Ние обаче искаме да знаем по какви критерии е направен този график и кое предизвика възобновяването на стари проверки, резултатът от които до ден днешен е неясен.
Сегашните акции започнаха непосредствено след прословутата среща в ЦУМ между Георги Гергов, Сашо Дончев и Сотир Цацаров. Ако Дончев не беше се оплакал, че е бил притискан от другите двама участници, рандевуто щеше да си остане тайна и проверките на прокуратурата вероятно щяха да са по-разредени и по друг график.
През последните години сме виждали периодично много шумни акции, но винаги съобразени с някаква конюнктура, и които приключват така внезапно, както са и започнали. Снощи влизат в АПИ – за магистрала Марица, за която преди време спечелила поръчка и фирмата „Пътища – Пловдив“ АД, която е била по някое време собственост на Георги Гергов. Демек – главният прокурор е еднакво репресивен – и към двамата – не само към Дончев. Влизат и в НЕК веднага след шумното изземване на документация пред телевизиите от КЕВР, която засяга и фирмата на Дончев „Овергаз“. Това вече е и за ухото на народа – лошите вдигат цените. Всъщност сигналът срещу газовите фирми на Сашо Дончев е още от януари. Можем само да изразим едно голямо обосновано съмнение за връзката „проверка- Дончев – Комарницки“ на априлската среща в ЦУМ.
Дебютантът във властта и бизнесмен Веселин Марешки реши да се докара на главния прокурор с едно доста лежерно изказване за срещата в ЦУМ – нямало нищо лошо бизнесмени да се срещат с главния прокурор.
Вярно, Марешки засега не е обект на проверка, но знае ли човек. Няма лошо бизнесмен и главен прокурор да се срещат освен при някои обстоятелства, когато възникват съмнения. Главен прокурор примерно не може да се среща с проверявано лице, какъвто е Сашо Дончев. Да не говорим, че лицата може да се окажат две – и Гергов.
По всичко личи, трескавата дейност на прокуратурата цели едно – да смекчи ефекта от цумгейт, но и да „превантира“ някои хора с власт и влияние, които не играят правилната игра, а другите да си вадят някои поуки.
Днес в защита на главния прокурор се хвърли и представителят на ВСС Ясен Тодоров. Дето се вика, по-добре да не беше. Защото от такава „защита“ ефектът е точно обратният. Председателят на етичната комисия на ВСС Тодоров съзря битка между държавата и олигархията, като според неговото виждане държавата се представлява от главния прокурор, а олигархът е Сашо Дончев. Може и други според случая.
Забележителният момент от изказването на Тодоров е, че поведението на този „влиятелен човек“ Сашо Дончев е „учудващо“. Защото вместо да приказва пред медиите, Дончев е трябвало „да направи своето оплакване към компетентните органи по каналния ред, ако вижда нещо нередно“. Очевидно под „канален ред“ той има предвид прокуратурата.
Тодоров нападна и председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, който по-рано поиска Цацаров да бъде изслушан от ВСС и да разкаже за срещата си с Дончев. Заради това искане Ясен Тодоров поиска оставката на Панов от председателското място във ВКС, „ако му е останала капка достойнство“.
„Станал си председател на ВКС с гласовете на тези хора. Ако се разграничаваш от тях, подаваш си оставката. Попитайте какви са му обвързаностите с Христо Иванов и Иво Прокопиев. Редно ли е един от тримата големи да се забърква в политически игри? Лозан Панов се опитва да влияе силово на вота на магистратите по места“, обясни Тодоров.
Ще повторим репликата на Ясен Тодоров: „Редно ли е един от тримата големи да се забърква в политически игри?“
И май Тодоров дори не си дава сметка, че шамарът, отправен към Лозан Панов, попадна директно върху Цацаров, който също е един от „тримата големи“. А Гергов какъв е? Той дори след оставката от ИБ продължава да е един от ръководството на БСП.
Утре шестима членове на Висшият съдебен съвет, сред които и Лозан Панов, се канят да поискат оставката на главния прокурор. Преди това бившият министър Христо Иванов също я поиска. Брюкселските магистрати си водят бележки, граждани протестират пред Съдебната палата. В такава напрегната обстановка на главния прокурор едва ли му е много комфортно.
Няма съмнение, че Сотир Цацаров няма да си подаде оставката заради някаква среща в ЦУМ с бизнесмени, при това в качеството му на частно лице, както го видяха някои. Но дали пък не е възможно главният прокурор да направи проверка на частното лице Сотир Цацаров за злоупотреба с функциите на висш магистрат?