Нападателят, застрелял полицай и ранил още двама снощи в центъра на Париж – на улица „Шанз–Елизе”, е роден във Франция през 1977 г, съобщи кореспондентът на bTV във Франция.
Бързата реакция на полицията е предотвратила кървава баня в центъра на френската столица.
Снимка: Ройтерс
Групировката „Ислямска държава“ пое отговорност за стрелбата в Париж. „Извършителят на нападението на „Шанз-Елизе“ в центъра на Париж е Абу Юсеф Белгиеца, един от бойците на ИД“, заяви групировката в комюнике, разпространено от Амак.
През нощта полицията претърси дома на предполагаемия извършител в департамент Сен е Марн близо до Париж. През февруари 2005 г. Абу Юсеф е бил осъден на затвор за три опита за предумишлено убийство, като в два от случаите мишена били полицаи. Предполага се, че в затвора се е радикализирал.
„Самоличността на нападателя е известна и беше проверена. Няма да го съобщя, тъй като следствените действия с внезапни проверки продължават“, заявиха от полицията на Париж.
Следователите искат да знаят със сигурност дали той е имал съучастници“, каза Моленс пред журналисти. Говорителят на френското вътрешно министерство Пиер-Анри Бранде съобщи, че животът на ранените полицаи вече е вън от опасност.
Снимка: Ройтерс
Информацията за предотвратен атентат във вторник и стрелбата на „Шанз–Елизе” вчера със сигурност ще повлияят на предстоящите президентски избори във Франция – в неделя е първият тур, а вторите е на 7 май.
Разликата между четиримата фаворити на вота – проевропееца Еманюел Макрон, крайнодясната Марин льо Пен, крайнолевия Жан-Люк Меланшон и републиканеца Франсоа Фийон, е в рамките на статистическата грешка. Терористичните атаки наливат гласове на крайната десница.
Кандидатите за президент на Франция изразиха солидарността си със силите на полицията след снощната стрелба в Париж. Пред телевизия „Франс 2“ кандидатът консерватор Франсоа Фийон и кандидатката на крайнодесните Марин льо Пен обявиха, че анулират планираните си за днес предизборни прояви заради атентата на „Шанз-Елизе“.
Марин льо Пен изрази в Туитър съчувствие към служителите на полицията, „станали за пореден път мишена“.
Центристът Еманюел Макрон каза, че в мислите си е със семейството на убития полицай, а социалистът Беноа Амон заяви в Туитър пълната си подкрепа за полицията срещу тероризма.
Представителят на крайната левица Жан-Люк Меланшон призова хората да не се поддават на паника, а Макрон предупреди, че „тази заплаха ще е част от ежедневието през следващите години“.
Льо Пен, която в последните дни засили риторика си по традиционните за партията й теми като имиграцията и сигурността, отново заяви, че ще бъде абсолютно непоколебима по отношение на терористичната опасност и разкритикува прекалената толерантност на френските власти.
Снимка: Ройтерс
„Борбата срещу тероризма трябва да е абсолютен приоритет на следващия президент“, заяви Фийон и призова за създаване на международна коалиция за борба с екстремизма.
„Всяка намеса в Близкия изток води до засилване на ислямския фундаментализъм, както нагледно показа ситуацията в Либия и Ирак, каза в предаването на „Франс 2“ Марин льо Пен, цитирана от ТАСС.
Франция трябва да се присъедини към усилията на САЩ срещу управлението на Башар Асад в Сирия и да пристъпи към нанасяне на прецизни удари по складове с химическо оръжия, каквито вероятно има в страната, каза в ефира на „Франс 2“ Еманюел Макрон, цитиран от ТАСС.
Франция трябва да се откаже да продава оръжие на редица чуждестранни клиенти, ако иска да запази статута си на световен арбитър и гарант на международното право, каквато е историческата роля на френската дипломация, каза Беноа Амон. Той заяви, че ако стане президент, ще води независима външна политика.