Нов лабораторен комплекс ще свързва световната аграрна наука с родните производители

Иновативно

Нов лабораторен комплекс ще свързва световната аграрна наука с родните производители

На 8 ноември в с.Петлешково, община Генерал Тошево, област Добрич се открива сградата, в която ще започне работа модерен комплекс за научни експерименти, изследвания, сертифициране, обучение на кадри и повишаване на квалификацията

Научно-изследователският и сертификационен комплекс (НИСК) се явява основна структурна единица на Аграрният научно-индустриален парк „Добруджа“ (АНИП Добруджа). Комплексът ще разполага и предоставя за ползване най-съвременна апаратура и технологични възможности за изследвания в аграрната област на световно ниво. Цялостното оборудване на НИСК ще бъде осигурено от инвеститорите на парка. Един от основните приоритети е да се предостави най-ефективната форма на свързване на аграрния научно-приложен потенциал на парка с ресурсите и производствените възможности на неговите клиенти.
В същото време комплексът ще предоставя възможности за провеждане на научни експерименти, изследвания, сертифициране, обучение на кадри и повишаване на квалификацията на специалисти от института и страната.
Управлението и функционирането на лабораториите на НИСК ще се осигуряват и най-необходимите дейности по сертифициране на земеделската продукция.
Изграждането на Научно-изследователски и сертификационен комплекс (НИСК) е част от програмата на АНИП за реализиране на модерно земеделие в България, чиито основни цели са осъществяване на научно обоснована селекция от нови сортове и хибриди, основаваща се на достиженията в областта на омикс-технологиите:
–  разработване на технологии за биологично земеделие, достъпни за всички заинтересовани земеделски производители

–  осигуряване на качествено научно обслужване на всички категории фермери

Лабораторният комплекс ще притежава и капацитет за извършване на високотехнологични сертифицирани анализи за нуждите на земеделските производители, като същевременно ще създаде и условия за запазване и надграждане на научния потенциал на страната ни, чрез привличане както на водещи учени, така и на млади научни работници в областта на земеделието и свързани с него фундаментални дисциплини. Целта е не само създаване на модерна материално-техническа база, но и на академична среда, която да допринесе за разкриване на творческия потенциал и научно-професионалното израстване, в сферата на земеделието.

Категории Агро, Общество

Автор: Редакция "Трансмедия"

Bio

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *