Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е заявил, че ЕК ще отпусне общо 160 милиона евро на България за защита на границата ни. Това се е случило по време на срещата на лидерите на 27-те в Братислава, съобщават от Правителствения пресцентър.
Парите ще дойдат на два пъти – веднъж 108 милиона евро и после 52 милиона.Така страната ни ще се ползва от исканите 160 млн. евро, с които ще подобри охраната на границите си на фона на силния миграционен поток.
„България в момента е изправена пред много голямо предизвикателство. Това не трябва да се вижда само като проблем за България, трябва да се гледа на него като предизвикателство пред целия Европейски съюз”, е подчертал Юнкер.
Премиерът Борисов от своя страна е отбелязал, че парите са нужни за охраната не само на българо-турската граница, но и на границите ни с Гърция, Македония, Сърбия и Румъния.
Какви са антикризисните мерки на другите?
Ето коментар на Фрог нюз:
– САЩ одобриха рекордните 38 млрд. долара, които ще бъдат отпуснати на Израел под формата на военна помощ през следващите 10 години, съобщи Държавният департамент. Това е най-голямата сделка от този тип за Вашингтон. Предишната сделка за военна помощ към Израел изтича през 2018 година и предвижда отпускането на 3,1 млрд. долара годишно за Тел Авив, припомня ВВС.
– На 21 юни Гърция получи поредния транш от помощ в размер на 7,5 млрд евро. Парите идват по линия на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ). До 2020 година Атина ще получи 35 милиарда евро помощ.
– Португалия – за три години страната получи 78 милиарда евро помощ за антикризисни мерки в областта на икономиката.
– Още през 2005 г. САЩ ни обещават десетина бойни самолети F-16. От тогава тази тема се разтяга като дъвка. Дори Португалия се включва в „благотворителното” наддаване, като ни предлага 20 F-16 трета употреба. Израел ни обещава от същите самолети. Швеция ни предлага нейни самолети. В крайна сметка Израел получава 40 чисто нови F-16, а ние – нито един.
– Полша успява да получи близо 40 милиарда евро помощи и 42,4 милиарда евро допълнително вписани в новата финансова до 2020 година за модернизиране на земеделието. По нарастване на приходите от земеделие сега Полша е №1 в ЕС. По производство на картофи Полша би досегашния първенец Китай.