На 21 юли се навършиха 116 години от рождението на неистовия виртуоз на перото и живота Ърнест Хемингуей. Предлагаме на вниманието ви два текста от книгата на журналиста Емил Янев „200 имена, които промениха света“, обединени под общото заглавие
На 2 юли 1961 г. с любимата си ловна пушка, в дома си в Кечъм, Айдахо се самоубива носителят на Нобелова награда и Пулицър, големият мъж в голямата литература Ърнест Хемингуей. За разлика от повечето белетристи, изповядващи пищна проза, той създава гениални творби с изключително изчистен стил. Ето и една скъпоценна част от общочовешкото му завещание. Петте съвета на Хемингуей за доброто писане
1. Използвайте кратки изречения
Хемингуей е прочут с минималистичния си стил на писане, който се противопоставя на помпозните и претрупани прилагателни и попада право в целта. Накратко, писателят пише с простичък гений.
Може би най-точната демонстрация на кратко изречение била когато той е предизвикан да разкаже цяла история само с шест думи, ето я:
Продават се: бебешки обувки, никога неизползвани.
2. Използвайте къси заглавни параграфи.
Важи обяснението към съвет 1.
3. Използвайте убедителен език.
Ето го обяснението на Дейвид Гарфинкъл върху този съвет:
Езикът трябва да е силен, мощен. Убедителният език идва от страстта, концентрацията и стремежите. Той е разликата между доброто изпълнение и опитът да изместиш скалата – реалното потене, сумтенето, измъчването на мускулите до пълно изтощение… и – преместването на проклетия камък!
4. Бъди позитивен, не негативен
Хемингуей изобщо не е най-милият човек в света. Какво има предвид под бъди позитивен? Общо взето, човек трябва да казва,че нещо Е, вместо, че НЕ Е.
По примера на Майкъл Фортин:
Когато твърдиш, че нещо НЕ Е, това може да се приеме по неправилен начин, тъй като има силно изразена способност да настройва чуждата мисъл. Ако ви кажа, че при зъболекаря НЕ боли, вие все пак ще обърнете вниманието си към “БОЛИ” от тази фраза.
5. Винаги имайте повече от четири правила!
Всъщност Хемингуей е имал само четири правила при писането и това са тези, дадени му от репортер в „Канзас Сити Стар” през 1917г. Но като писател интуитивно знае: никога няма да се справиш, ако следваш само четири съвета.
Затова – да извлечем петото, недефинирано, но произнесено от самия Хемингуей правило, заложено в един приятелски разговор. Звучи така:
“Аз пиша една страница по майсторски начин и още деветдесет и една, които са боклук – споделя писателят на приятеля си Скот Фицджералд през 1934г. – И се опитвам да хвърля боклука в кошчето.”
Опит за обяснение на необяснимото: геният Ърнест Хемингуей.
Хeмингуей – рицарят на перото 1. Старецът и съдбата
Хeмингуей – рицарят на перото 2. Да пишеш като Ърнест