Националният институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ при БАН обяви жълт и оранжев код за опасно високи температури в цялата страна. Оранжев е кодът за 11 области – Благоевград, Пловдив, Плевен, Ловеч, Търговище, Русе, Велико Търново, Габрово, Стара Загора, Сливен и Хасково, където се очакват максимални температури между 38-40 градуса.В областите Кюстендил, Перник, София – град, София област, Видин, Монтана, Враца, Пазарджик, Смолян, Кърджали, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Шумен, Варна и Бургас е в сила жълт код за опасно високи температури.В областите с жълт код максималните температури ще са между 35 – 38 градуса. Само по Черноморието ще бъде около 32°-35°.
Високите температури могат да доведат до здравословни проблеми за хронично болните хора, възрастните и децта. Ето какви са симптомите на прегряване и топлинен удар и мерките срещу тях, представени от д-р Виолина Тодева:
изпотяване гадене,повръщане, слабост, умора, главоболие, виене на свят, диария. Ако не се потърси помощ, прегряването преминава в топлинен удар, чийто прояви са: телесна температура – 41, ускорен пулс, затруднено дишане, зачервена и сха кожа, разшиени зеници, странно повдение, объркване, припадъци, загуба на съзнание, кома.
Пострадалите от прегряване или топлинен удар трябва да получат помощ много бързо, за да се избегнат сериозни последствия и увреждания на организма.
Охлаждането е първата и най-важна стъпка за овладяване на състоянието.
• Преместете пострадалият на сенчесто и прохладно място.
• Свалете дрехите и напръскайте със студена вода или поставете студени компреси най-вече под мишниците и слабините. Ако е възможно може да се вземе студен душ.
• Осигурете вентилация – това може да стане дори само ако развявате вестник. Това ще улесни отделянето на топлина от тялото.
• Може леко да повдигнете краката.
• Ако е възможно или в момента, в който стане възможно трябва да се приема студена вода или други охладени напитки, несъдържащи алкохол или кофеин. Това е възможно само ако не е загубено съзнание и не е увредено психичното състояние.
• Измервайте температурата и я следете непрекъснато. Не спирайте с охлаждането, докато не се достигне телесна температура 38,5 С. Рязкото спадане на температурата под 38,5 – 38 С не е желателно. Ако температурата започне да се покачва възстановете охлаждането.
Не забравяйте да се обадите на спешна помощ! Ако се забави пристигането и може да получите ценни съвети какво бихте могли да направите.