Неотдавна д-р Петър Гоч, съосновател на фондация „Кокран” – Копенхаген , (орган за оценка на медицински доказателства), е публикувал доклад в сп. „Лансет”, като аргументирано се е обявил срещу употребата на антидепресанти. Авторът обяснява опасността от тях."Забележително е, че на никой не му трепва окото, когато убиваме толкова много от нашите собствени граждани с лекарства", пише той. Обаче смъртните случаи могат да се окажат трудни за измерване и доказване, тъй като те не са настъпили мигновено, а са резултат от продължителна употреба на медикаменти.
Две основни групи лекарствени средства са във фокуса на вниманието на д-р Гоч. Едната група са нестероидните противовъзпалителни болкоуспокояващи медикаменти като Ибупрофен и Диклофенак. В другата група е препаратът Виокс за лечение на артрит и остри болки. Според независимата комисия на Американската администрация по храните и лекарствата Виокс не е по-опасен от аналозите си – Селебрекс и Бекстра. Но производството на Виокс беше преустановено, след като тригодишни изследвания показаха, че може да доведе до инфаркт или инсулт при продължителна употреба. Според някои изчисления пепаратът е причинил близо 100 000 случая на сериозни сърдечно-съдови заболявания в Съединените щати през петте години, в които е бил на пазара.”Тези смъртни случаи са само върхът на айсберга, когато става въпрос за провала на процеса на регулиране на лекарствата”, подчертава д-р Гоч.
Изследователи от Щатския университет на Охайо са открили, че често използваният за облекчаване на болката Ацетаминофен притежава неизвестен досега страничен ефект – убива положителните емоции. В проучването участниците, на които е предписан Ацетаминофен, докладвали, че изпитват по-слаби емоции, когато им били показвани две много приятни или много смущаващи снимки, в сравнение с хората, които са взели плацебо (фалшиво лекарство). "Използването на Ацетаминофен за лечение на болка може да има по-обширни последици, отколкото се смяташе досега", споделя Джефри Дурсо, водещ автор на проучването и докторант по социална психология в Щатския университет на Охайо.
"Продължителната употреба на високи дози на болкоуспокояващи като Ибупрофен или Диклофенак е също толкова опасна от гледна точка на риска от инфаркт, колкото и употребата на лекарството Виокс, съобщава още Ройтерс.
Само в Съединените щати 100 000 души, които приемат нестероидни противовъзпалителни средства, се хоспитализират всяка година и приблизително 15 000 умират. Въпросните болкоуспокояващи са свързани с увеличаване на риска от сърдечно-съдови проблеми с 40 – 60 % в сравнение с хората, които не ги употребяват. Възможни са още загуба на слуха, стомашно-чревни усложнения, сърдечна недостатъчност, спонтанни аборти, алергични реакции и други проблеми, според състоянието на всеки отделен пациент. За това днес все по-широко се прилага персонализираната медицина. Често лекарствата се съчетават с
природни средства
Джинджифил. Проучване от 2009 г.е установило, че джинджифиловите капсули, се оказват толкова ефективни, колкото мефенаминовата киселина и Ибупрофена за облекчаване на болката от менструацията при жените.
Лосиони, гелове и кремове с Арника. Изследване от 2007 г. е показало, че лечението с Арника е толкова ефективено, колкото и с Ибупрофен при остеоартрит на ръката.
Астаксантин, съчетан с гинкобилоба и витамин C. Проучване от 2011 г., проведено върхо експериментали животни, сочи, че комбинацията има еднакъв или по-добър ефект от Ибупрофена за овладяване на астмата, свързана с дихателни възпаления.
Омега – 3 мастни киселини. Тестове върху хора от 2006 г. са установили, че Омега – 3 мастни киселини (между 1200-2400 мг дневно), са толкова ефективни, колкото ибупрофена при намаляване на болката при артрит. Предимството им е, че имат по-малко странични ефекти.
Зехтин (Олеокантал). В зехтина е открито съединение, известно като Олеокантал, което има противовъзпалителни свойства, сходни с тези на Ибупрофена.
Въпреки съществуващите днес съмнения за рисковете от някои лекарства, приемането на природни средства за лечение, както и хранителни добавки трябва да се съгласува с лекар. Той е най-подготвен, за да прецени подходящата комбинация от терапевтични средства, тяхната доза и продължителност на приемане, като има предвид състоянието на веки конкретен пациент.
Публикацията е подготвена от Калина Цокова – участник в Стажантската програма на Студия Трансмедия