Представете си, че както си стоите, внезапно пред едното ви око се спусне черна завеса. Липсата на част от зрителното поле може да означава глаукома – заболяване, при което се уврежда зрителният нерв, предаващ изображения от ретината към мозъка. При липса на тодходяща терапия се стига до слепота. Дълго време болните не подозират за своя проблем, а когато го установят, глаукомата е вече доста напреднала.
Доскоро се приемаше, че най-честата причина за увреждането е повишеното вътреочно налягане (над 22 mmHg). Но редица международни изследвания доказват, че има случаи, при които вътреочното налягане не е високо, обаче се развива глаукома. Интересен резултат от проучванията е това, че 50 % от пациентите, които се лекуват за глаукома, реално нямат такава, а 50% от хората с нарушена функция на очния нерв не знаят, че са болни. Изводът е:
болестта трябва да се диагностицира прецизно
Днес това се постига чрез съвременни апарати, наричани очни томографи или очни скенери. С тях се наблюдава очното дъно и да се изследват дълбоките слоеве на ретината и зрителния нерв. Така навреме се откриват структурните изменения в зрителния нерв. Обикновено те се появяват до 5 години по-рано от функционалните увреждания при глаукома.
За лечение първоначално се използват различни медикаменти ( често под форма на капки ) и се прави лазерна операция, а при неуспех се преминава към класическа операция. Може да се използват и импланти (високотехнологични произведения, чието предназначение е да заместят дадена тъкан или елемент от орган в човешкото тяло).Нерядко се комбинират посочените подходи. Профилактиката на заболяването налага след 40-годишна възраст да се прави преглед при специалист-офталмолог веднъж на 24 месеца. За хора, наследствено обременени с глаукома или за пациенти с хипертония, смущения в кръвната циркулация, съдови и други здравословни проблеми, е добре профилактичните очни прегледи да се извършват през по-кратки периоди от време. Много надежди се възлагат на
нов метод за откриване на хора с висок риск да развият глаукомата
Създаден е от австралийски учени. Основното при него е измерване дебелината на кръвоносните съдове в ретината с помощта на компютърно-базирани изображения. По този начин, за период от 10 години, били изследвани 2500 души. Анализът на данните показал, че хората с тесни кръвоносни съдове са по-често засегнати от глаукома. Разумно е в такива случаи да се не се натоварват очите с продължително взиране в детайли, да не се прекалява с четене или работа с компютър и, ако се налага, да се носят очила за корекция на зрението.